Pratik Egzersizler

GÜZEL BİR ÇENE ÇİZGİSİNE AMELİYATSIZ KAVUŞUN!
Egzersiz deyince aklımıza bedenimizin çeşitli bölgelerindeki kasları çalıştırmak gelir ama yüz kaslarımızı da çalıştırabileceğimizi unuturuz. Yüzümüzde düzenli olarak çalıştırdığımız kaslar sayesinde çok daha belirgin ve güzel hatlara sahip olabiliriz. Üstelik zamanından önce oluşabilecek cilt sarkmalarının ve kırışıklıkların da önüne geçmiş oluruz. Yüzün genel olarak hoş görünmesinde en etkili bölgelerden biri de çene çizgimizdir. Çene çizgimiz belirgin değilse ve buna ek olarak gıdı bölgemizde fazladan yağlanma varsa yüz hatlarımız güzelliğini kaybeder. Şimdi vereceğimiz egzersizlerle kısa zamanda yüzünüzdeki sarkıklardan kurtulurken çok daha belirgin ve güzel bir çene çizgisine sahip olacaksınız. Egzersizlere başlamadan önce cildinize ve elinize nemlendirici bir krem sürmeyi unutmayın. Hazırsanız başlıyoruz:
1- ÇENE ÇİZGİSİ MASAJI: İlk olarak çene bölgesindeki kan akışını hızlandıran ve bu bölgeyi rahatlatan çene masajıyla başlıyoruz.

Bu masaj için ister sadece baş parmaklarınızı ister işaret parmaklarınızı kıvırarak kullanabilirsiniz. Bir diğer alternatif ise ellerinizi yumruk yapmak ve bu şekilde basınç uygulayarak masaj yapmaktır. Çenenin ortasından başlayarak ellerinizi çene hattınız boyunca kulaklarınıza doğru kaydırın. Kulaklarınızın altına geldiğinizde burada 2-3 saniye bekleyin. Ellerinizi yine çenenizin altına getirerek masajı 20 kere tekrar edin. Eğer isterseniz masajı tek elle bir tarafa yapıp diğer tarafla devam edebilirsiniz. Böyle yapmayı tercih ederseniz tek taraf için 20 ve diğer taraf için 20 tekrar yapıp masajı sonlandırabilirsiniz.

2. ÇENE ÇİZGİSİ DİRENÇ EGZERSİZİ: İkinci sırada çene kaslarını güçlendiren ve buna ek olarak çene bölgesindeki ağrıları da gideren direnç egzersizimiz var. Sırtınız dik bir şekilde oturun ve ister tek elinizi isterseniz her iki elinizi çenenizin altına koyun. Elinize yumruk şekli verebilirsiniz.Çenenizi elinize doğru iterken ağzınız hafif açın. Bu şekilde çene bölgesinde bir basınç oluşturmuş olursunuz. Çenenizin aşağı doğru oynamamasına dikkat edin. Ağzınızı açtığınızda ellerinizle çenenizi yukarı doğru itin. Bu şekilde 2-3 saniye bekleyin sonra çenenizi rahatlatın. Hareketi 20 kere tekrar edin.

3. ÇENEYİ YUKARI KALDIRARAK GERME EGZERSİZİ: Üçüncü sırada çene kaslarını yukarı gererek esnetiyoruz ve ağzımızın da yardımıyla bu bölgede kasların çalışmasını sağlıyoruz.Gözlerinizi tavana doğru çevirin ve yavaşça çenenizi öne doğru kaydırın. İsterseniz sadece bu şekilde durabilirsiniz. İsterseniz gerginliği biraz daha arttırmak için ağzını birini öpecekmiş gibi büzebilirsiniz. Bu şekilde 5-6 saniye bekleyin. Sonra başınızı aşağı indirerek dinlenin. Hareketi 10 kere tekrar etmeniz yeterli olacaktır.

4. ÇENEYİ İLERİ İTME EGZERSİZİ: Dördüncü sırada çene çizgisini belirginleştirmeye yardımcı olan çok etkili bir egzersizimiz var. Çenenizi öne doğru uzatın. Bu şekilde 5-6 saniye bekleyin. Eğer isterseniz parmaklarınızla çenenize destek olabilirsiniz. Öne doğru uzatılmış vaziyette 5-6 saniye bekledikten sonra çenenizi normal pozisyonuna getirin. 4-5 saniye kadar dinlenin. Hareketi 10 kere tekrar etmeniz yeterli olacaktır.

5. SESLİ HARFLERLE ÇENE ÇİZGİSİ EGZERSİZİ: Son egzersizimiz sesli harfleri kullanarak çene çizgisini belirginleştirmeyi amaçlıyor. Sırasıyla a e i o u harflerini söyleyerek ağzımızı mümkün olduğunca belirgin şekilde oynatıyoruz. İlk harfimiz “a”. Ağzımızı mümkün olduğunca fazla bir şekilde a harfi yaparak açıyoruz. Ardından diğer harflerle devam ediyoruz. Sırasıyla “e” “i” “o” ve “u” harflerini dudaklarımızı ve ağzımızı belirgin bir şekilde oynatarak söylüyoruz. Sırasıyla tüm harfleri acele etmeden söyleyelim. A E İ O U. Harfleri söyledikten sonra 2-3 saniye dinlenelim ve aynı sırayla 10 kere tekrar ederek egzersizlerimizi sonlandıralım.

Burada verdiğimiz egzersizleri gün içinde işiniz yaparken veya araba kullanırken yapabilirsiniz. Zamanla günlük rutininizi bir parçası haline gelecektir. Egzersizleri düzenli yapanlar 20 gün içinde gözle görülür bir fark oluştuğunu söylemekteler. Siz de kendinizdeki gelişmeyi yorumlar bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın. Böylece egzersizleri yapmak isteyen diğer dostlarımıza motivasyon sağlamış olursunuz.
KAYNAKÇA:

  1. https://brightside.me/inspiration-health/5-exercises-you-can-use-to-reshape-your-jawline-without-a-surgeon-797661/

  2. https://brightside.me/inspiration-health/the-7-most-effective-exercises-to-get-rid-of-a-double-chin-295310/

  3. https://www.beautylish.com/a/vxjvr/the-7-step-massage-your-skin-will-thank-you-for

  4. https://www.healthline.com/health/fitness-exercise/jawline-exercises#vowel-sounds

  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5893462/

  6. https://www.wikihow.fitness/Reduce-Chin-Fat

  7. https://brightside.me/inspiration-health/the-7-most-effective-exercises-to-get-rid-of-a-double-chin-295310/

  8. https://www.healthline.com/health/fitness-exercise/jawline-exercises#chinup

  9. https://www.laneige.com/sg/en/how-to/1214848_3335.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir