Ev Reçeteleri

Uykusuzluğu önlemek için doğa’nın eczanesinden sekiz uyku ilacı tarifiSürekli olarak uykusuzluk mu çekiyorsunuz? Yalnız değilsiniz.

Modern yaşamın stresi uyku problemlerini arttıran bir unsur. Hele bir de dengesiz beslenme ve sağlıksız yaşam tarzıyla birleşirse uykusuzluk problemi çekebilirsiniz.

Uyku ilaçları ise oldukça fazla yan etkiye sahip ve pahalı. Ayrıca halihazırda başka ilaçlar kullanıyorsanız bunların uyku ilaçlarıyla karışması son derece zararlı sonuçlar doğurabilir.

Bu nedenle uyku getiren gıdaları ve yöntemleri öğrenmek önem kazanıyor.

İsterseniz doğal olarak uyumanızı sağlayacak tariflere bir göz atalım.

1. Papatya çayı

Bir çay kaşığı papatya çayını bir bardak kaynar suya atın ve demlenmeye bırakın. Bu çayı yatmadan bir saat önce için.

2. Marul suyu

Bir marul yaprağını bir bardak kaynar suya atın. 20 dakika demlenmeye bırakın. Bu karışımı her gün yatmadan bir saat önce için.

3. Tarçınlı ılık süt

Bir çay kaşığı tarçını bir bardak ılık sütle karıştırın. Yatmadan bir saat önce için.4. Zerdeçal

Çay kaşığının ucu kadar az miktarda zerdeçalı ılık sütle karıştırın. Bunu yatmadan önce için.

5. Kimyon tohumu

Bir çay kaşığı kimyon tohumunu ezilmiş muzla karıştırın ve yatmadan önce yiyin. Kimyon tohumu yerine toz kimyon da kullanabilirsiniz.

6. Muz

Muzda bulunan triptofan serotonin hormonunu yükseltir. Bu da daha rahat uyumanızı sağlar. Bu nedenle yatmadan önce yiyeceğiniz bir adet muz rahat bir uyku uyumanızı sağlayacaktır.

7. Sıcak banyo

Yatmadan iki saat önce sıcak suyla banyo yapmaya çalışın. Banyo bedeninizi ve sinirlerinizi rahatlatacaktır. Eğer küvetiniz varsa sıcak suyla doldurup içine az miktar biberiye, lavanta, papatya veya limon otu yağı dökerseniz en iyi sonucu alırsınız.

8. Çarkıfelek meyvesi suyu

Yatmadan 40 dakika önce çarkıfelek meyvesi suyu için. Meyve suyuna bir marul yaprağı ekleyip blenderdan geçirerek etkiyi arttırabilirsiniz.

Bu tarifleri deneyerek size en uygun olanı bulabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.