Cilt Bakımı ve Güzellik

Sivilceleri bir gecede yok eden kürlerSivilceler güzelliğinizi bozabilecek cilt sorunlarından biri. Hatta bazen öyle biçimsiz yerlerde çıkıyorlar ki onları saklamak zor olabiliyor.

Basitçe anlatmak gerekirse sivilce ciltteki küçük iltihaplanmış bölgelere denir. Çoğunlukla bu bölgelerin içinde cerahat birikir. Kir ve yağlar kıl köklerini tıkayınca sivilceler oluşur. Tıkalı gözeneklerde bakteriler birikerek kızarıklık ve şişliğe neden olur.

Sivilcelerden kurtulmanın ilk kuralı cildi temiz tutmaktır. Cildi temiz ve nemli tutmak, ayrıca düzenli aralıklarla peeling yapmak sivilce oluşumunu ciddi oranda azaltacaktır. Yine de tüm bu çabalara rağmen bazen bir yerlerde bir sivilce çıkma ihtimali vardır.

Neyse ki şimdi vereceğimiz kürlerle sivilcelerden bir gecede kurtulabilirsiniz:

İsterseniz bu kürlere hep birlikte göz atalım.

1. Bal ve Zencefil

1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı toz zencefili karıştırarak macun kıvamına getirin. Sivilceli alanlar fazlaysa miktarı arttırabilirsiniz.Bal ve zencefil antibakteriyel özellikleriyle sivilceleri kökünden iyileştirecektir. Bal ayrıca rahatlatıcı ve iltihap giderici özelliğe sahiptir. Böylelikle sivilcelerin neden olduğu şişkinlik, kızarıklık ve tahrişi alır. Uygulamadan önce yüzünüzü suyla yıkayın ve kurulayın. Macunu uygulayın ve bir gece bırakın. Ertesi sabah yıkayın.

2. Limon

Yarım limonu sıkın. Bir pamuk topunu limon suyuyla ıslatın. Limonun sıkılaştırıcı ve antibakteriyel özellikleri cildi temizlemek için idealdir. Limonlu pamuğu sivilcelerin üzerine sürün. Bir gece bırakın ve ertesi sabah yıkayın.

3. Organik elma sirkesi

Yüzünüzü yıkayın ve kurulayın. 1 ölçek elma sirkesine 3 ölçek su ekleyin. Pamuk topunu karışıma batırın. Doğrudan sivilcelerin üzerine sürün. Bir gece bekleyin. Ertesi sabah yıkayın. Eğer cildinizin fazla kuruduğunu hissederseniz nemlendirici sürün.

4. Yumurta beyazı

Yüzünüzü yıkayın ve kurulayın. Yumurtanın akını sarısından ayırın. 2 veya 3 adet yumurta akı yeterli olacaktır. Yumurta akını çırparak köpürtün ve 5 dakika dinlenmeye bırakın. Ardından dinlenmiş yumurta akını ellerinizle yüzünüze yedirin. Sivilceli bölgelere bir kaç kat uygulama yapın. 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Kuruladıktan sonra cildinize uygun nemlendirici sürün.5. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı sivilce ve akne tedavisi için idealdir. Ciltteki yağı temizler ve ölü deri hücrelerini çözer. Antibakteriyel özellikleriyle sivilce ve akneye neden olan bakterileri öldürür.

Dikkat: Çay ağacı yağının cilde uygulanabilmesi için öncelikle suyla seyreltilmesi gerekir. Bu yağ asla içilmemelidir.
Yüzünüzü yıkayın ve kurulayın. 1 damla çay ağacı yağına 9 damla su ekleyin. Pamuk topunu karışıma batırın ve sivilceli bölgelere sürün. Bir gece boyunca bekledikten sonra sabah ılık suyla yıkayın.

6. Karbonat

Karbonatlı su tıkalı gözenekleri açar ve tahriş olmuş cildi rahatlatır. 1 çay kaşığı karbonatı bir kaba koyun. Kalın bir macun oluşturacak şekilde su ekleyin ve iyice karıştırın. Macunu parmağınızla sivilcelerin üzerine sürün ve 15 dakika bekleyin. Ardından ılık suyla yıkayın. Eğer cilt kuruluğu yaparsa nemlendirici sürebilirsiniz.

7. Aspirin

Aspirin iltihap giderici olduğu için sivilceyi kurutur. Şişkinliği ve kızarıklığı alır. Yüzünüzü yıkayın ve kurulayın. Ardından bir aspirini kaşığının arkasıyla ezin. Bir yemek kaşığı su ekleyin ve karıştırın. Karışımı parmağınızla sivilcenin üzerine sürün ve 15 dakika bekleyin.

Aspirini en fazla 15 dakika cildinizde tutun ve ardından ılık suyla yıkayın. Böylece cilt yoluyla kanınıza fazladan aspirin karışmasını önlemiş olursunuz.Kaynakça:

(https://www.fabhow.com/get-rid-pimple-overnight.html)
(http://everydayroots.com/acne-remedies)
(http://www.naturallivingideas.com/get-rid-of-pimples-fast/)
(https://www.wikihow.com/Reduce-Pimple-Redness-and-Size-(Aspirin-Method)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.