Ev Reçeteleri

Pişikleri Evde Tedavi Etme YöntemleriCilt sürekli bir başka cilt dokusuna veya giysiye sürtünüyorsa kızarır, tahriş olur ve çok acı verebilir.

Pişik olarak bilinen bu rahatsızlık aşırı terleme ve fazla kilolar nedeniyle daha da kötüye gidebilir.

Pişik bedenin hemen her yerinde görülebilir. En çok görüldüğü bölgeler bacak içleri, göğüs uçları, koltuk altları, kasıklar ve boyun bölgesidir. Pişik özellikle spor tutkunları, aşırı kilolu ve hassas cilde sahip kişilerde görülür.

Herhangi bir tehlike içermemesine rağmen pişikler keyfinizi kaçırabilir. Bazen de enfeksiyon ve başka rahatsızlıkların önünü açar.

Neyse ki kolayca erişebileceğiniz doğal malzemelerle pişikleri tedavi etmek mümkün. Ama öncelikle sürtünmenin sebebini tespit etmeli ve ortadan kaldırmalısınız ki cilt iyileşebilsin.

İsterseniz pişik giderme yöntemlerine hep birlikte göz atalım.

1. Soğuk kompres

Kızarıklığı ve tahrişi gidermek için pişik olan yere soğuk kompres yapabilirsiniz. Birkaç parça buzu ince bir havluya sarın. 5 dakika pişikli bölgeye tutun. Bir dakika boyunca bölgeden çekin ve yeniden uygulayın. Bu şekilde günde üç-dört kere tekrarlayın. Bölgeyi soğuk suyla yıkamak da benzer bir etkiye sahiptir.

2. Aloe Vera

Aloe vera her türlü cilt sorununda rahatça kullanabileceğiniz çok faydalı bir bitkidir.İçerdiği glikoproteinler acıyı ve iltihabı alır. Ayrıca aloe vera hücre yenilenmesi sağlayarak cildi iyileştirir.

Bir aloe vera yaprağını ortadan ikiye ayırın ve kaşıkla içindeki jel kısmı çıkarın. Günde iki üç kere cilde uygulayın. Eğer aloe vera bitkiniz yoksa jelini bazı aktarlar veya eczanelerden temin edebilirsiniz.

Buna alternatif olarak çeyrek bardak aloe vera suyu, 1 bardak demlenmiş yeşil çay ve 10 damla lavanta yağı ile bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bunu spreyli bir şişeye aktararak gün içinde pişikli bölgeye günde iki kere sıkmanız fayda sağlayacaktır.3. Zeytinyağı

Zeytinyağı çok güçlü bir nemlendiricidir. Ayrıca E vitamini ve antioksidan içerdiği için cildin iyileşme sürecini hızlandırır.

Banyo yaptıktan sonra avucunuza birkaç damla zeytinyağı dökün. Doğrudan pişikli bölgeye sürün. Gün içinde birkaç kere bu uygulamayı yapın.

Ayrıca pişikler için hindistan cevizi yağı ve E vitamini de kullanabilirsiniz.

4. Zerdeçal

Zerdeçalın içinde bulunan kürkümin maddesi çok güçlü antibakteriyel ve iltihap giderici özelliklere sahiptir. Pişik olmuş cildi enfeksiyona karşı korumak ve iyileşme süresini hızlandırmak için zerdeçal kullanabilirsiniz.

Üç çay kaşığı zerdeçal tozu ve iki yemek kaşığı suyu macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Macunu pişik çıkan bölgeye sürün. Üzerini yumuşak bir bezle kapatın ve yarım saat bekleyin. Ardından durulayın.

Bu uygulamayı günde 2-3 kez yapın.

5. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı her türlü cilt rahatsızlığına iyi gelen bir yağdır. Mikrop kıran özelliğiyle enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Temiz bir pamuğu suya batırın. Üzerine birkaç damla çay ağacı yağı damlatın. Pamuğu nazikçe pişik olan bölgeye bastırın. Bu uygulamayı günde iki kez yapabilirsiniz.

Bu uygulamaya alternatif olarak birkaç damla çay ağacı yağını kokusuz bir nemlendiriciyle karıştırıp cilde uygulayabilirsiniz.

Yalnız çay ağacı yağı doğrudan uygulandığında tahrişe neden olabilir. Bu nedenle daima seyrelterek kullanmaya özen gösterin.Kaynakça:

(http://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-for-chafing.html )
(http://www.wikihow.com/Heal-Chafed-Skin)
(http://vkool.com/home-remedies-for-chafing/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.