Genel Sağlık

Hipotiroide iyi gelen gıdalarHipotiroid olarak da bilinen tiroid bezinin az çalışması durumunda kişiler bazen kilo vermekte zorlanır. Bu rahatsızlık metabolizmanın yavaşlamasına ve bedenin normalden daha fazla sıvı tutmasına sebep olur.
Bu rahatsızlık kadınları erkeklerden daha fazla etkilemektedir.

Boynun altında bulunan tiroid bezi yavaşladığında hormon üretimi yavaşlar.

Hormon üretimi azalınca şu belirtiler görülür:

  • Sürekli yorgunluk

  • Adet döneminde değişiklikler

  • Yavaş metabolizma

  • Soğuğa aşırı duyarlılık

  • Kolaylıkla kilo alma ve zor verme (özellikle yüz, bel bölgesi ve basenlerde yağlanma)

  • Saç ve ciltte kuruluk

  • Boğuk ve çatallı ses tonu

  • Uyku bozukluğu

  • Normalden daha kötü seyreden kemik erimesi sorunu

  • Kabızlık

Eğer kaşlarınızda seyrelme görüyorsanız hipotiroide meyilli olabilirsiniz. Bu belirti aynı zamanda hipotiroidin başlangıç seviyesinde olduğunuzu gösteriyor olabilir.

Hipotiroid sorunu çeken kişiler bu belirtileri azaltmak için yeni beslenme alışkanlıkları benimsemelidir. Diyetinizde yapacağınız değişiklikler hipotiroidi iyileştirmede çok faydalı olacaktır. Öyle ki hipotiroidin ilk aşamaları doğru diyetle ilaç almaya gerek duymadan geçirilebilir.

İsterseniz hipotiroidi olan kişilerin yemesi gereken gıdalara hep birlikte göz atalım:

1. Sarımsak

Uyarıcı etkiye sahip sarımsak soğuğa duyarlılık, yorgunluk ve uyuşukluk halini gidermede faydalıdır. Ayrıca hipotiroitle birlikte sıkça görülen kalp sağlığı, tansiyon, yüksek kolesterol ve bakteriyel enfeksiyon rahatsızlıkları için sarımsak tüketmeniz tavsiye edilir.

2. Kırmızı biber

Kırmızı biber metabolizmayı doğal olarak hızlandırır. Bu etki hipotiroid sorunu olan biri için çok faydalıdır. Kırmızı biber beden ısısını arttırır. Ayrıca kabızlık ve eklem ağrılarına iyi gelir. Acı biber tüketmeye başlayacaksanız onu diyetinize azar azar katmaya çalışın. Böylece sindirim sorunu çekmezsiniz.

3. Zencefil

Zencefil metabolizmayı hızlandıran ve bedenin su tutmasını önleyen hoş kokulu bir baharattır. Zencefilin içerdiği potasyum, magnezyum ve çinko tiroid bezinin çalışmasına yardımcı olur.4. İyotlu gıdalar

Hipotiroidin sebeplerinden biri de vücudun yeterli iyot alamamasıdır. Bu nedenle iyot yönünden zengin gıdalar tüketerek hipotiroid belirtilerini azaltabilirsiniz. Balık, yumurta, et, antepfıstığı, yulaf, organik yoğurt ve patateste bol miktarda iyot bulunur.

5. Hindistan cevizi yağı

Saf hindistancevizi yağı trigliserit yönünden zengin, doymuş bir yağdır. Bu besin maddeleri metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Günlük tavsiye edilen doz iki yemek kaşığıdır. Sabah kahvaltıdan önce ve gece yatmadan önce birer kaşık tüketebilirsiniz.

6. Rezene

Rezene hormonları harekete geçirir ve daha bedende çok üretilmelerini sağlar. Bu yüzden tiroid bezi az çalışan kişilerin tüketmesi tavsiye edilir.

7. Ginseng

Ginseng de hipotiroid sorunu çekenlerin tüketmesi gereken güçlü ve doğal bir uyarıcıdır. Ginseng metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

8. Susam

Tiroid bezimiz vücudun kalsiyumu emmesini sağlayan kalsitonin hormonunu üretir. Bu yüzden hipotiroid sorunu olan kişilerde kemik erimesi de görülebilir. Kalsiyum yönünden zengin susamı diyetinize katmak kemik erimesine iyi gelecektir.Kaynakça:

(http://www.findhomeremedy.com/how-to-treat-hypothyroidism/)
(http://www.naturalendocrinesolutions.com/articles/garlic-thyroid-health/)
(https://www.globalhealingcenter.com/natural-health/iodine-foods/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.