Genel Sağlık

Kan dolaşımına iyi gelen gıdalar ve sağlık tavsiyeleriKan dolaşımı bozukluğu sağlığınızı pek çok yönden riske sokar. Yaşlılık, bazı hastalıklar ve hareketsiz yaşam tarzı kan akışını olumsuz yönde etkiler. Neyse ki kolaylıkla hayatınıza geçireceğiniz bazı alışkanlıklarla kan akışını doğal olarak düzenlemeniz mümkün.

Sağlıklı gıdalar, egzersiz ve yaşam tarzındaki bazı değişiklikler kan dolaşımını ve genel sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.

İsterseniz bu tavsiyelere hep birlikte göz atalım.

1. Demir yönünden zengin gıdalar tüketin

Ispanak, yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et ve fasulye gibi demir zengini gıdalar kandaki oksijenin vücutta taşınabilmesinde büyük öneme sahiptir. Demir eksikliği dolaşım bozukluğuna yol açabilir. Demir yönünden zengin gıdalar tüketerek yeterli demiri aldığınızdan emin olun.

2. Çekirdek yiyin

Ay çekirdeği ve kabak çekirdeği E vitamini yönünden zengindir.E vitamini bedendeki kan pıhtılarının oluşumunu önlediği için dolaşım bozukluğuna iyi gelir. Her türlü yemiş ve zeytin de bol miktarda E vitamini içerir.

3. Haftada bir iki kere yağlı balık yiyin

Somon ve uskumru gibi yağlı balıklarda bol miktarda omega 3 yağ asitleri bulunur. Bu besin maddeleri kanın daha az yapışkan olmasını sağlayarak pıhtı oluşma riskini azaltır. Omega 3 yağ asitleri kalp sağlığına iyi gelir. Ayrıca düzenli yağlı balık yemek tansiyonunuzu düzenleyecek ve kalp sağlığınızı koruyacaktır.

4. Aşırı kilo almaktan kaçının

Obez veya aşırı kiloluysanız kilo verdiğinizde tansiyonunuz düzene girer. Tansiyonunuz dengeliyse kan dolaşımınız da dengeye girecektir. Ayrıca normal kilodaki kişiler daha hareketli bir beden yapısına sahiptir. Bedenin aktif olması kan akışını olumlu yönde etkiler.

5. Karpuz yiyin

Karpuz kan dolaşımını düzenleyen likopen adlı bir antioksidan içerir. Ayrıca karpuz, greyfurt ve kayısı kalorisi düşük ve sulu gıdalar oldukları için dolaşıma iyi gelir.

6. Bol bol su için

Bol su içtiğinizde bedendeki hücreler suya doyar ve atık maddeler kolaylıkla beden dışına atılır. Bol su içmek hem genel sağlık hem de kan dolaşımı açısından son derece faydalıdır.

7. Folat içeren gıdalar yiyin

Bir B vitamini olan folat kan hücrelerinin sağlıklı biçimde üretilmesi ve gelişimini için gerekli bir vitamin türüdür. Koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi folat yönünden zengin gıdalar tüketmek kan dolaşımınızı düzenleyecektir.

 8. Portakalı sofranızdan eksik etmeyin

Portakal ve diğer narenciye meyvelerdeki C vitamini kan inceltici özelliğe sahiptir. C vitamini ayrıca arterlerin duvarlarını tamir eder ve dolaşım bozukluğuna sebep olan plakların oluşumunu önler.

9. Diyetinize zencefil ekleyin

Kan dolaşımını düzenleyen taze zencefili yemeklerinize ekleyebilir veya çayını demleyebilirsiniz. Zencefilde bulunan bileşenler kan akışını doğal olarak hızlandırır.

10. Sıkı kıyafetler giymekten kaçının

Dar kot pantolon ve sıkı çoraplar gibi bacaklardaki kan dolaşımınız engelleyecek giysilerden kaçının. Sıkı kemerler ve iç çamaşırları da bedendeki kan akışını engelleyebilir.

11. Aktif bir hayat sürün

Bedeni aktif tutmak pek çok yönden sağlığa faydalıdır. Yürüyüş, koşu, fitness ve yüzme gibi kanın vücudunuza sağlıklı biçimde pompalanmasını sağlayan her türlü aktiviteyi yapabilirsiniz.

12. Kırmızı biber yiyin

Acı kırmızı biber yemek damarları güçlendirir ve metabolizma hızını arttırır. Kırmızı biberi meyve pürelerine katabilir veya salatalara çiğ olarak ekleyebilirsiniz.

13. Sarımsak yiyin

Sarımsak tüketmek veya sarımsak takviyesi almak dolaşıma iyi gelir. Kan temizleyici özelliğiyle sarımsak kandaki plak oluşumunu önleyerek kanın vücut içinde rahatça dolaşmasını sağlar.Kaynakça:

(https://www.bythewayhealth.com/15-things-can-improve-circulation-body/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.