Genel Sağlık

Karaciğer yağlanmasını tedavi eden gıdalarKaraciğer vücudumuzda pek çok farklı görevi yerine getirdiği için hayati önem taşır. Bu nedenle karaciğer hastalıkları duyarlı olunması gereken sağlık sorunlarının başında gelir. Pek çok kişi karaciğer hastalıklarının uzun süre alkol kullanmakla oluştuğunu düşünse de tek suçlu alkol değildir.

Obezite günümüzde gitgide daha çok rastlanan karaciğer rahatsızlığı sebeplerinden biridir. Modern yaşamın sağlıksız diyetleri ve sedanter yaşam tarzı bu tür hastalıkların daha çok görülmesine neden olmaktadır. Sağlıksız alışkanlıklarımız alkol dışı karaciğer yağlanmasının en büyük nedenidir. Alkol dışı karaciğer yağlanması yetişkinlerde %25, çocuklarda %10 oranıyla dünyada en sık görülen karaciğer rahatsızlığıdır. Türkiye’de de yaklaşık her 4-5 yetişkinden birinde alkol dışı karaciğer yağlanması görülmektedir. Hem yetişkin hem de çocuklarda obezite arttıkça bu oranlar da artmaktadır.

Karaciğer yağlanması olan bir çok kişi böyle bir rahatsızlığı olduğunun farkında değildir. Yağlanmanın ilk aşamalarında belirtiler göze çarpmaz. Yalnız kişi kendini keyifsiz hisseder. Zamanla buna sürekli yorgun hissetme ve karın bölgesinden kilo alma eklenir. Karaciğer yağlanması ayrıca cilt renginde değişiklik, konsantrasyon eksikliği, aşırı terleme, gözlerde kızarıklık ve kaşıntı, yüksek kolesterol ve safra kesesi taşı oluşumuna neden olur.

Bu belirtileri görüyorsanız karaciğer yağlanması sorununuz olabilir. Karaciğer yağlanması kan testi ve karaciğer ultrasonu ile tespit edilebilir.

Neyse ki karaciğer yağlanması erken safhalarda geri dönüşü olan bir rahatsızlıktır.

İsterseniz karaciğere iyi gelen gıdalara hep birlikte göz atalım.

1. Çörek otu yağı

Çörek otu yağı karaciğerdeki hasarı azaltır ve karaciğer yağlanmasını geciktirir. Araştırmalarda çörek otu yağının hastalardaki komplikasyonları azalttığı ve rahatsızlığın ilerlemesini yavaşlattığı bulunmuştur.2. Zerdeçal

Mucize baharat olarak bilinen zerdeçal sindirime yardım eder ve iltihap gidericidir. Araştırmalara göre her gün yenen zerdeçal yüksek kolesterolü düşürür ve karaciğer yağlanmasının oluşmasına engel olur. Zerdeçalı yemeklere ve bitki çaylarına ekleyerek kullanabilirsiniz.

3. Zencefil

Karaciğer yağlanması insülin direncine sebep olan bir rahatsızlıktır. Zencefil karaciğer hasarını onarırken insülin direncini düşürür ve iltihaplanmayı önler. Yemeklerle veya çay olarak alınabilen zencefil bedendeki toksinleri atarak karaciğere destek verecektir.

4. Şevketibostan

Şevketibostan toksinlerin karaciğere bağlanmasını önlerken hasar görmüş karaciğer hücrelerini onarır. Şevketibostan ayrıca iltihaplanmayı giderir ve kolesterolün düşmesini sağlar. Bu özellikleriyle zarar görmüş karaciğerde bile canlandırıcı etkisi vardır.

5. Hindiba kökü

Bahar gelince hemen her yerden çıkan bu sarı çiçekli otun karaciğere büyük faydası vardır. Doğal bir idrar söktürücü olan hindiba bedeni toksinlerden hızla arındırır. İçerdiği besin maddeleri karaciğeri temizler ve rahat çalışmasını sağlar.

Hindiba tamamı yenebilen bir bitkidir. Kurutulmuş hindiba kökünü çay olarak demleyebilirsiniz. Ayrıca hindiba yaprakları salata olarak yenebilir.

Yalnız hamilelerin ve şeker hastalarının kullanmaması önerilir.Kaynakça:

(https://www.davidwolfe.com/5-signs-fatty-liver-fix/)
(https://draxe.com/liver-disease/)
(https://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-for-fatty-liver-disease.html)
(http://gastro.marmara.edu.tr/bolumler/bolumlerimiz/yagli-karaciger-arastirma-birimi/)
(https://www.livestrong.com/article/526569-turmeric-and-fatty-liver/)
(https://articles.perfectorigins.com/milk-thistle-for-liver/)
(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4834197/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.