Genel Sağlık

HUZURSUZ BACAK SENDROMUNUN Doğal Tedavisi ve İYİ GELEN BESİNLER
Huzursuz bacak sendromu, yoğun bir rahatsızlık hissi ile gelen bacakları hareket ettirme arzusudur. Bu durum genelde akşamları veya gece yatakta iken belirir. Hareket etmek huzursuzluk hissini kısa süreliğine rahatlatır.

Her 10 kişiden 1’i hayatının bir döneminde bu rahatsızlıktan şikayetçi olmaktadır. Huzursuz bacak sendromu hemen her yaşta insanda ortaya çıksa da orta yaş ve üstü kişilerde ve kadınlarda daha sık görülür.

Bazı vakalarda huzursuz bacak sendromunun genetik olduğu tespit edilmiştir. Rahatsızlığı olan kişilerin %50’sinde ebeveynlerden birinde huzursuz bacak sendromu görülmektedir.

Hamilelikteki hormonal değişiklikler de bu sendromu tetikler. Neyse ki belirtiler doğum sonrası kaybolmaktadır.

Huzursuz bacak vakalarının büyük çoğunluğu bazı hayat değişiklikleri yaptıktan sonra kendiliğinden geçmektedir. İsterseniz bunlara hep birlikte göz atalım.1. Sorunun kaynağını bulun

Huzursuz bacak sendromundan kurtulmak için öncelikle sorunun nerede olduğunu bulmak gerekir. Genetik yatkınlık ve hamilelik gibi kontrol dışı faktörler için bir şey yapılamaz. Ancak bu rahatsızlığı tetikleyen ve kontrolümüz dahilinde unsurlar da bulunmaktadır.

Bu unsurlar günlük alışkanlıklar, dengesiz beslenme, aldığımız ilaçlar ve sağlık durumumuzu içerir. Kafein, tütün mamulleri ve alkol mevcut rahatsızlığın belirtilerini arttıran faktörlerdir.

Ayrıca anemi, demir eksikliği ve böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklar da bu sendromu tetikleyebilir. Buna ek olarak bazı ilaçların da huzursuz bacak sendromunu tetiklediği bilinmektedir.

Sağlıksız alışkanlıklardan uzaklaşmak, kullandığımız ilaçlarların yan etkilerini bilmek ve gerekirse doktorunuza danışarak değiştirmek fayda sağlayacaktır.

2. Lavanta yağı ile masaj yapın

Bacak kaslarına masaj yapmak huzursuz bacak sendromunun etkilerini azaltır. Amerikan Ulusal Sağlık ve Uyku Vakfı evde uygulanabilir bir tedavi olarak masajı önermektedir.

Lavanta yağı gevşetici olarak kullanılan bir yağdır ve bu rahatsızlığa iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Küçük bir spreyli şişenin beşte birini lavanta yağı, kalanını su ile doldurun. Geceleri uyumadan önce karışımı bacaklarınıza sıkarak 10 dakika masaj yapın. Masaj kan dolaşımını arttırırken lavanta rahatlık verecek ve uyku kalitesini arttıracaktır.

Buna alternatif olarak gece yatmadan önce ılık su dolu kaba 10-11 damla lavanta yağı damlatıp ayaklarınızı bu suda 10 dakika bekletebilirsiniz.3. Siyah hardal tohumu kullanın

İbrahim saraçoğluna göre siyah hardal tohumu bu rahatsızlığın ilacı. Huzursuz bacak sendromunu geçirmek için 15 gün boyunca her gün sabah, akşam günde iki kez 1 çay kaşığı siyah hardal tohumunu biraz su ile çiğnemeden yutun. Ardından yarım ekmek yiyin.

15 gün geçtikten sonra küre 2 hafta daha devam edin. Siyah hardal tohumunu günde bire indirin. Bu şekilde 2 hafta devam edip bitirin.

Huzursuz bacak sendromuna iyi gelen besin maddeleri nelerdir?

1. Magnezyum

Magnezyum huzursuz bacak sendromuna karşı alınabilecek en iyi doğal takviyedir. Tarım topraklarındaki minerallerin azalması nedeniyle magnezyum günümüzde en çok eksikliği çekilen minerallerin başında geliyor. Ayrıca şeker, alkol, kafein, ilaçlar ve hatta stres dahi bedenin magnezyum rezervlerini tüketen faktörlerdendir.

Araştırmalar, huzursuz bacak sendromu olan kişilerde bazı bacak kaslarının farklı çalıştığını ortaya koyuyor. Bedendeki magnezyum normale bir seviyede ise bu kaslardaki lifler rahatlıyor ve sinir sistemi sağlıklı biçimde çalışıyor.

Bu nedenle magnezyum içeren gıdalar yemek ve gerekirse doktora danışarak gıda takviyesi almak faydalı olacaktır.2. Demir

Demir de vücudun dopamin eksiğini tamamlamak için gereklidir. Huzursuz bacak sendromu olan çoğu kişide demir eksikliği tespit edilmiştir.

Bu rahatsızlığı olan kişilerin %30’u demir takviyesi kullanarak belirtileri azaltmayı başarmışlardır. Bir araştırmada 12 hafta boyunca demir takviyesi kullanan kişilerde huzursuz bacak sendromu ciddi oranda iyileşmiştir.

Demir takviyesi almadan önce doktora danışılmalı ve test sonucuna göre alınmalıdır. Fazla demir alımı vücuttaki magnezyumu azaltabilir. Ayrıca sindirim sorunu yaşayan kişilerde bazı patojenik bakterilerin artmasına neden olabilir.3. Selenyum

Selenyum bedendeki dopamin miktarını arttırır. Dopamin huzursuz bacak sendromuna iyi gelen bir hormondur.

İran’da yapılan bir klinik deney sonucunda günde 50 mikrogram selenyum almanın faydalı olduğu bulundu. Bu miktar gıdalardan rahatlıkla elde edilebilir. Örneğin tek bir Brezilya cevizi 77 mikrogram selenyum barındırmaktadır.

Balık, peynir, ıspanak, mantar, ay çekirdeği  ve yumurta da selenyum içeren diğer gıdalar arasındadır.

4. D vitamini alın

Mutluluk vermesi ile bilinen D vitamini huzursuz bacak sendromuna da iyi gelir.

D vitamini vücuttaki dopamin seviyesini arttırır ve dopaminle alakalı nöronları toksinlerden korur. Araştırmalarda D vitamini eksikliğinin huzursuz bacak sendromuna yol açtığı ortaya çıkmıştır.

Vücutta D vitamini eksik olduğunda uykusuzluk problemleri baş gösterir. Huzursuz bacak sendromu da uykusuzluğa da neden olan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle D vitamini alındığında sendromun yol açtığı uykusuzluğun önüne geçilebilir.Kaynakça:

(https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/restless-legs-syndrome/symptoms-causes/syc-20377168)

(https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9497-restless-legs-syndrome)

(https://medlineplus.gov/restlesslegs.html)

(https://www.healthline.com/health/restless-leg-syndrome/treatments#massage)

(https://wellnessmama.com/386665/restless-leg-syndrome/)

(https://www.mavikadin.com/huzursuz-bacak-sendromu-hangi-doktora-gitmeli-hangi-doktor-bolum-bakar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.