Ev Reçeteleri

Diş ağrısını gideren altı ev reçetesiDiş ağrısı hafif zonklamadan dayanılmayacak ağrılara kadar geniş bir ağrı yelpazesinde olabilir. Diş ağrısının başlıca nedenleri, çürükler, enfeksiyon, açıkta kalan bir diş kökü, kırık diş, diş eti hastalığı, gevşek bir dolgu veya çene eklemindeki bozukluklardır.

Eğer diş ağrısı çekiyorsanız sıkıntı daha da büyümeden bir dişçiye görünmeniz iyi olacaktır. Ama o zamana kadar ağrınızı azaltacak hızlı bir çözüm arıyorsanız deneyebileceğiniz bazı yöntemler mevcut. İşte size diş ağrısını geçirmenin 6 yöntemi.

1. Karanfil yağı

Karanfil antiseptik ve ağrı kesici özelliğe sahip öjenol içerir. Diş hekimliği, günümüzdeki halini almadan çok önce hekimler karanfil kullanırlardı. Bugün halen daha karanfil ekstresi aynı amaçlar için kullanılmaktadır.
Bir pamuğa iki üç damla karanfi yağı damlatın. Ağrılı dişe bastırın. Karanfil yağı kısa süreli de olsa ağrınızı dindirecektir.

2. Nane

Nane, ağrıyı gidermede karanfile benzer özellikler taşır.

Naneyi yağ olarak kullanmak için 10-15 damla nane yağını iki yemek kaşığı zeytin yağı ile seyreltin. Pamuğu bu karışımla ıslatarak ağrılı dişin üzerine koyun.

Evinizdeki poşet nane çaylarını da diş ağrısı için kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ıslak nane çayı poşetini dişinize bastırmak ve 15 dakika kadar beklemek. İsterseniz çay poşetini önceden 2 dakika derin dondurucuda bekletebilirsiniz.3. Tuzlu su

Tuzlu su enfeksiyon kapmış bölgeyi temizlemekte kullanılabilir. Böylece dişteki şişkinliği ve iltihabı giderir. Enfeksiyon yapan bakterileri öldürür.

1 bardak ılık suya yarım çay kaşığı deniz tuzu atarak karıştırın. Suyu ağzınızda birkaç kere çalkalayıp tükürün. Su bitene kadar bunu uygulayın.

4. Alkol

Alkolün uyuşturma özelliği ağrıyı kısa süreli gidermekte kullanılabilir. Rakı veya benzeri sert bir alkolü pamuğa dökün. Ardından dişinize bastırın veya diş çevresine alkollü pamukla tampon yapın.

5. Sarımsak

Antibiyotik özellikleriyle bilinen sarımsak diş ağrısını gidermede kullanılabilir.

Ezilmiş bir diş sarımsağı sofra tuzuyla karıştırın ve ağrıyan dişin üzerine koyun.

Buna alternatif olarak, eğer yapabiliyorsanız bir diş sarımsak çiğneyin.

6. Buz kompres

Buz, sinir uçlarını uyuşturarak diş ağrısını geçirebilir.

Bir parça buzu pamuklu beze sarın. Yanağınızın üstünden ağrılı dişin olduğu yere koyun. Yalnız açıkta sinir ucu varsa bu yöntem daha fazla ağrı yapabilir.

Buna alternatif olarak akupresür uygulaması yapabilirsiniz. Baş parmak ile işaret parmağın arasındaki nokta bastırıldığında ağrıları gideren özelliğe sahiptir. Bu bölgeye bastırarak veya buz sürerek diş ağrınızı azaltabilirsiniz.Kaynakça:

(http://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-for-toothache.html/3)
(http://everydayroots.com/toothache-remedies)
(http://www.arizonafamilydental.com/blog/toothache-home-remedies-really-work/)
(http://www.modernreflexology.com/acupressure-points-to-relieve-toothache/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.