Faydalar ve Zararlar Genel Sağlık

LİMONUN TAMAMINI YİYİN! FAYDALARI İNANILMAZ!
C vitamini deposu limonun faydalarını biliyor musunuz? Limon kalp sağlığı, kilo kontrolü, kansızlık ve böbrek taşı oluşumu konularında koruyucu etki sağlar. Tek bir limonun suyu günlük C vitamini ihtiyacının %21’ini karşılar.

C vitamini antioksidandır, bir başka deyişle hücrelerin hasar görmesini engeller. Derinin yapı taşı olan kolajenin üretilmesine katkı sağlar. Vücudun demir emilimini arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Tüm bu özellikler bir araya geldiğinde bilim insanları arasında limonun kansere iyi gelip gelmeyeceği de merak konusu oldu. Meyve ve sebzenin düzenli yendiği sağlıklı bir diyetin bazı kanser türlerini engellediği biliniyor.

Bazı çalışmalarda narenciye gıda tüketiminin kanser riskini azalttığı gözlemlenirken başka çalışmalarda herhangi bir farkın görülmediği saptanmış.

Limonun kanser dahil pek çok iyi geldiğini iddia eden kişilerden biri de Dr. Eric Berg. Dr. Berg’e göre limonun tamamını yemek sadece limon suyu tüketmeye göre kat be kat daha faydalı. Limonun tamamının nasıl fayda sağladığını kendisi şöyle açıklıyor.
Askorbik asit, C vitamini ile eşanlamlı olarak kullanılan bir terimdir. Ancak askorbik asit C vitamini kompleksinin sadece bir kısmıdır. Limonun kabuğu, kabuğun altındaki beyaz kısım ve hatta limon çekirdeği C vitamini kompleksinin çok güçlü flavonoidler içeren diğer kısımlarını oluşturur.

Bu kısımlar P vitamini veya P faktörü, J vitamini, K1 vitamini ve bakır olmak üzere dört adettir. İsterseniz bu bileşenlerin faydalarına tek tek bakalım.

P faktörü: Günümüzde artık vitamin olarak sayılmayan P faktörü kan dolaşımında geçirgenliği sağlayan bir C vitamini kısmıdır. Geçirgenlik azaldığında kan akışında bazı boşluklar oluşur. Bu boşluklar diş eti kanaması, örümcek damarlar, varisli damarlar, hemoroit ve ödem gibi sorunlara yol açar. P faktörü kan akışındaki boşlukları kapattığı için bu semptomların giderilmesine yardımcı olur.

J vitamini: J vitamini akciğerlerin oksijen alma kapasitesini arttıran bir faktördür. C vitamin kompleksinin bu kısmı daha rahat nefes almamızı sağlar.

Bakır: Bakır C vitamini kompleksi içinde tirosinaz enzimi olarak bulunur. Bakır, kolajen üretimi açısından büyük önem taşır. Bu özeliği sayesinde C vitamini cilt ve eklemlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

K1 vitamini: C vitamini kompleksinin bir diğer kısmı da K1 vitaminidir. K1 vitamini pıhtılaşmaya yardımcı olur. Bu sayede kanamaların önüne geçer.Peki bu etkiler sağlığımızı tam olarak nasıl daha iyi bir hale getiriyor? Örnek olarak bir diyabet hastasının gözünde neler olup bittiğini ele alalım. Diyabet nedeniyle bu kişinin gözündeki kılcal damarlar ciddi miktarda hasar almış olabilir. Bu durumda kılcal damarlar sinirleri besleyemez ve periferal nöropati, diyabete bağlı retinopati, katarakt veya glokoma gibi sorunlarla karşılaşılır. Diyabet hastası kişi biraz önce saydığımız flavonoidleri düzenli aldığında diyabetin neden olduğu bu komplikasyonlar ciddi oranda azalır.

Bu şekilde sadece göz değil bütün ana damar ve kılcal damar sisteminizdeki oksidasyonun en aza indiği düşündüğümüzde tüm limonu tüketmenin ne kadar sağlıklı olduğu daha da belirgin hale geliyor.

İşte size limonun tümünü kullanabilmenizi sağlayan çok etkili bir tarif.KANSERİ YENEN LİMON MUCİZESİ

Limonun tamamını yemenize olanak sağlayan dondurma yöntemini mutlaka evinizde uygulayın. Bu sayede limonun sadece suyunda bulunandan 5 veya 10 kat daha fazla vitamin almış olacaksınız.

NASIL YAPILIR?

Limonu yıkayıp buz dolabınızın buzluk bölümüne koyun. Donduktan sonra mutfak rendesini alıp limonun tamamını rendeleyebilirsiniz.

NASIL YENİR?

Yemeklere ve salatalara ekleyerek lezzet katın. Bir yemek kaşığı limon rendesini bir bardak suyla yutabilirsiniz.2. METOT

1 limonu 1 su bardağı su ile iyice blenderdan geçirin. Blenderi 40 saniye kadar çalıştırdığınızda limonunuz beyazımsı, çok acı bir macuna dönüşecektir. Acılığı gidermek için içine sıvı halde 5-10 damla stevia şekeri veya başka bir doğal tatlandırıcı ilave edebilirsiniz.

NASIL YENİR?

Tatlandırdığınız limon karışımını doğrudan içebilirsiniz.

NELERE FAYDASI VAR?

1. Bazı iddialara göre limon kanser hücrelerini öldüren mucizevi bir bitkidir. Kemoterapiden çok daha tesirli olduğu söylenmektedir.

2. Karaciğere iyi gelir. Karaciğer yağlanmasının önüne geçer.

3. Cildi güzelleştirir.

4. Vücuttaki ur, kist, tümör ve yumruları yok eder.

5. Geniş spektrumlu anti-bakteriyel olarak iltihaplara, enfeksiyonlara ve mantara karşı kullanılır.

6. Anti-depresandır. Strese ve asabi bozukluklara karşı iyi gelir.

7. Yüksek tansiyona karşı kan basıncını düzene sokar.

8. Parazit ve bağırsak kurtlarına karşı etkindir.Kaynakça:

https://www.youtube.com/watch?v=1Z-EOytgEhA

https://www.healthline.com/nutrition/6-lemon-health-benefits

https://academic.oup.com/cdn/article/4/5/nzaa025/5804723

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318662

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.