Pratik Egzersizler

YANAK SARKMASINA İyi gelen ve YÜZ YAĞLARINI eriten egzersizlerYüz güzelliğinden bahsettiğimizde aklımıza öncelikle pürüzsüz bir cilt geliyor. Yalnız yanakların biçimi de yüz güzelliğinin önemli unsurlarından biridir. Bazen kilo aldığımızda yanaklarda kilo almaya meyilli oluruz. Ayrıca genetik yatkınlık, yaş alma ve fazla alkol kullanımı da yanak bölgesinde şişkinliğe ve sarkmalara yol açabilir.

Eğer yanaklardaki şişkinlik genel olarak kilolu olmaktan kaynaklanıyorsa bunu  çaresi egzersiz ve diyetten geçer. Bu şekilde yüzdeki yağlar bedenin geri kalanındakiyle orantılı olarak azalacaktır.

Neyse ki yaşın ve genetik yatkınlığın yanaklardaki etkisi bazı kolay egzersizlerle giderilebilir. İsterseniz bu egzersizlere hep birlikte göz atalım.

1. Elmacık kemiği yuvarlama egzersizi

İşaret parmaklarınızı elmacık kemiklerinin biraz altına yerleştirin. Parmaklarınızı üstten içeri doğru gelecek biçimde elmacık kemiklerinin üzerinde daireler çizin. Hareketi 10 kere tekrar edin. Bu hareketi aklınıza geldikçe, günde en az iki kere yapın.

Yüz yogasının bu temel hareketi yaşlılık sarkmalarını ve yüz yağlarını azaltacaktır. Ayrıca yanaklardaki kan dolaşımını hızlandırarak onlara sağlıklı bir görünüm kazandırır.

2. Yanakları sırayla şişirme egzersizi

Dudaklarınızı sıkıca kapayın. Şimdi yanaklarınızdan birini hava ile doldurun. 5 saniye bekledikten sonra havayı diğer yanağınıza alın. Hava diğer yanaktayken de 5 saniye bekleyin. Hareketi 10 kere tekrar edin. Bu hareketi aklınıza geldikçe, günde en az iki kere yapın.

Bu hareket elmacık kemikleri üstündeki dokuyu ve dudak kaslarını harekete geçirecektir.3. Balık dudak egzersizi

Yanakların içindeki havayı iyice çekin. Dudaklarınızı öne çıkarın. Bu şekilde 10 saniye bekleyin. Biraz dinlendikten sonra hareketi tekrar edin. 10 tekrar yeterlidir. Hareketi aklınıza geldikçe, günde en az iki kere yapın.

Bu hareket yüz kaslarını çalıştırarak yüzü şekle sokar ve yüzünüze daha uzun bir görünüm verir.

4. Yanak şişirme egzersizi

Ağzınıza hava doldurarak yanaklarınızı şişirin. Bu şekilde 30 saniye durun. Ardından yanakları rahatlatın ve havayı boşaltın. Hareketi 10 kere tekrar edin. Hareketi aklınıza geldikçe, günde en az iki kere yapın.

Bu hareket bir öncekinin tam zıttıdır. Yüz kaslarını aksi yönde çalıştırarak yanak yağlarının hareketle parçalanmasını sağlar.

5. Gülümseme egzersizi

Avuç içlerini yanlardan yanaklarınıza bastırın. Şimdi kocaman gülümseyin. Güldüğünüzde yanaklarınız ellerinizi ittirecektir. Baskıyı koruyarak 5 saniye bekleyin. Ardından yüz kaslarını rahatlatın. 10 tekrar yeterlidir. Hareketi 5 kere tekrar ederek günde iki kere yapın.

6. Dil çıkarma egzersizi

Dilinizi dışarı çıkarın. Bu sırada yanaklarınız iyice geri çekilsin. Bu pozisyonda 10 saniye kalın. Hareketi 10 kere tekrar edin. Hareketi 10 kere tekrar ederek günde iki kere yapın.

Bu egzersiz yüz  kaslarını esnetir. Ayrıca yanaklardaki yağların erimesini sağlar.

Egzersizleri beğendiniz mi? En çok faydalandığınız egzersizleri ve deneyimlerinizi yorumlar kısmında yazabilirsiniz.Kaynakça:

(https://www.top10homeremedies.com/how-to/get-rid-chubby-cheeks-lose-facial-fat.html)

(https://www.livestrong.com/article/209953-how-to-get-rid-of-big-fat-cheeks/)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.