Faydalar ve Zararlar

Yastığınızın altına BİR DİŞ SARIMSAK koyduğunuzda bakın ne oluyor?Sarımsak yemeklere lezzet katmak için binlerce yıldır kullanılan bir bitkidir. Sağlığa çok faydalı bu bitki bağışıklık sistemini güçlendirmekte birebirdir. Sarımsak 100 gramında 100 kalori bulundurmasıyla yüksek kalorili gıdalar sınıfına girer. Neyse ki bu miktarda sarımsağı asla yemeyeceğiniz için kilo sorununu düşünmeden sarımsak yiyebilirsiniz.

Sarımsak kan akışını güçlendirir, kolesterolü düşürerek damarları korur ve iltihap giderir. Sarımsak bol miktarda B vitamini, sodyum potasyum ve magnezyum içerir. Enfeksiyonlarla savaşan, solunum rahatsızlıklarına iyi gelen ve erken yaşlanma belirtilerini gideren sarımsak gerçek anlamda bir süper gıdadır.

Peki yastığın altına sarımsak koymak bize nasıl fayda sağlayabilir?

Bu çok eski geleneksel metot uykusuzluk çekenlere önerilmektedir. Sarımsakta bulunan sülfür içeriği rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve uyku kalitenizi arttıracaktır. Ayrıca sarımsakta magnezyum ve potasyum bulunur. Her iki mineral de bedenin rahat bir uyku uyuyabilmesi için önem arz eden minerallerdir. Sarımsağın çok da hoş olmayan bir kokusu olduğundan ilk başlarda rahatsız edebilir. Fakat kokuya alıştıktan sonra öyle rahat bir uyku uyuyacaksınız ki kokuyu fark etmeyeceksiniz bile.

Uykuyu bozan faktörlerden biri de uyku apnesidir. Uyku apnesi geceleri uykunuzun bölünmesine ve sabahları yorgun uyanmanıza neden olur. Uyku apnesi kısaca boğazın gerisindeki yumuşak dokunun uyku sırasında hava kanallarını kapatması durumudur. Eğer boğazınız solunum yollarındaki iltihap nedeniyle tıkanmışsa sarımsak yardımınıza koşabilir. İltihap giderici sarımsak solunum yollarınızdaki şişkinliği alır ve daha rahat bir uyku uyumanızı sağlar. Bunun yanı sıra sarımsak şişkin bademcikleri rahatlatır ve horlamayı azaltır.

Günde 2-3 diş sarımsağı su ile yutabilir veya yemeklerde düzenli sarımsak kullanabilirsiniz.

Ayrıca şimdi tarifini vereceğimiz içeceği hazırlayarak da sarımsağın uyku veren özelliklerinden faydalanabilirsiniz.Malzemeler:

– 1 bardak süt

– 1 adet ezilmiş sarımsak

– 1 çay kaşığı bal

Yapılışı:

Sarımsak ve sütü bir tavada kaynayana kadar karıştırın. Üç dakika kaynamaya bıraktıktan sonra ocağı söndürün ve soğumaya bırakın. Ardından balı ekleyerek karışımı için. Yatmadan yarım saat önce karışımı içtiğinizde en iyi sonuçları alacaksınız. Her derde deva sarımsak uykusuzluk probleminizi ortadan kaldıracaktır.

Sarımsak ayrıca günlük enerji seviyenizi olumlu yönde etkileyecek ve ertesi güne daha enerjik başlamanıza yardımcı olacaktır.Kaynakça:

(https://righthomeremedies.com/what-happens-when-you-place-a-clove-of-garlic-under-your-pillow/)

(https://wikihomenutrition.com/home-remedies-sleep-apnea/)

(https://www.webmd.com/sleep-disorders/sleep-apnea/sleep-apnea)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.