Ev Reçeteleri

HER GECE ZERDEÇALLI SÜT İÇTİ – Bakın Vücudunda Neler Oldu?
Zerdeçallı süt yüzyıllardır Hindistan’da her gece yatmadan önce içilen geleneksel bir karışımdır. Bu karışımın ana malzemeleri süt ve zerdeçal baharatıdır. Bu güzel içeceğin büyük faydaları var ve hazırlaması da gerçekten çok kolay. Tarifimize ve faydalarına geçmeden önce bir kaç önemli uyarıda bulunmakta yarar görüyoruz.

Zerdeçallı sütten tam anlamıyla yararlanabilmek için günlük hayatımızda sağlıklı beslenmemize dikkat etmeliyiz. Bu içecekten faydalanabilmek için gün boyu sağlıklı besin tercihleri yapmamız gerekir. Ayrıca kan inceltici ilaç kullananlar, düşük tansiyon problemi yaşayanlar, mide yanması ve hazımsızlık çekenler, safra kesesi ve böbreğinde taş olanlar, demir eksikliği yaşayanlar ve süte veya zerdeçala özel alerjisi olanlar bu içecekten uzak durmalıdır. Hamile veya emziren anneyseniz doktorunuza danışmalısınız. Son bir uyarı da ameliyat olacaklar için. Ameliyata girmeden iki hafta önce zerdeçal tüketimini durdurmanız önerilir.Saydığımız bu durumlar sizde yoksa rahatlıkla her gece zerdeçallı süt içebilirsiniz. Faydaları iki katına çıkarmak için bu karışımın içine karabiber ekleyebilirsiniz. Tarçın, karanfil ve bal da katabilirsiniz. İnek sütü yerine badem sütü kullanmanız daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Hazırsanız tarifimize geçebiliriz:

Malzemeler:

 • 1/2 tatlı kaşığı toz zerdeçal ya da küçük bir parça taze zerdeçal kökü

 • 1 su bardağı süt (badem sütü olabilir)

 • 1/2 su bardağı su

 • 3-4 tane karabiber tanesi (çekilecek)

 • İsteğe göre kendi belirleyeceğiniz miktarlarda bal, toz tarçın ve karanfil

 

Yapılışı: Süt ve suyu cezveye alın ve ısıtmaya başlayın. O ısınırken içine toz zerdeçalı ekleyin. Eğer taze zerdeçal kökü kullanacaksanız rendeledikten sonra ilave etmelisiniz. Karışımı kaynayana dek karıştırın. Kaynadıktan sonra altını kısın ve 10 dakika boyunca karıştırarak pişirmeye devam edin. Bu işlem sonunda karışım bir su bardağı kadar olacaktır. Tam olarak pişen karışımı bir su bardağına alın ve içine çektiğiniz karabiberleri ekleyin. Dilerseniz, içeceğin daha tatlı olması için ılındıktan sonra içine bal, tarçın ya da karanfil ekleyebilirsiniz.NASIL İÇİLİR?

Zerdeçal sütünü hazırladıktan sonra sıcak ya da ılık bir şekilde içebilirsiniz. Günde bir bardak kadar içmeniz faydalarından yararlanmanız için yeterli olacaktır. Karışımı ister gece isterseniz gündüz içebilirsiniz.

ZERDEÇALLI SÜTÜN SAĞLIĞA FAYDALARI:

Şimdi sırada zerdeçallı sütü 2 aydır her gece içen bir yakınımızın anlattıkları var. Kendisi bu faydalara hem yaşamında sağlıklı beslenerek hem de bu karışımı her gece içerek ulaştığını söylüyor.  Sıraladığı faydalara gelince:1. KARACİĞERİMİ TOKSİNLERDEN TEMİZLİYOR: Zerdeçalın karaciğeri toksinlerden temizlediği ve yağlı asitlerin birikmesini engellediği bilimsel bir gerçek. Bu baharat karaciğerin vücudu toksinlerden temizleme görevini yaparken kimyasallardan arınmasına yardımcı oluyor.

2. SIK SIK BOĞAZ ENFEKSİYONU OLURDUM; ARTIK OLMUYORUM: Zerdeçal bakteriyel ve viral enfeksiyonlara saldırır. Bu sayede solunum yollarıyla alakalı bir hastalığınız varsa, zerdeçallı süt içmek iyileşme sürecine olumlu etki edecektir. Ayrıca bağışıklık sisteminizi de güçlendireceği için sık sık hastalanmanıza engel olacaktır.

3. EKLEMLERİMDE AĞRILAR CİDDİ OLARAK AZALDI: Zerdeçal sütü, iltihap giderici özelliği sayesinde ağrıların ve iltihap nedeniyle oluşan yangıların azalmasına yardımcı oluyor. Özellikle eklemlerde oluşan ağrıları azaltma özelliğine sahip. Bunun yanı sıra zerdeçallı süt artrit tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca romatoid artritten kaynaklanan şişkinliklere de iyi gelmektedir.

4. ESKİSİNE GÖRE HAFIZAM ÇOK DAHA İYİ: Zerdeçallı süt beynin sağlıklı kalmasına yardımcı oluyor. Zerdeçalın içindeki kürkümin bileşeni beyin hücrelerini koruyan bir özelliğe sahip. Beyinde oluşan amiloid plakları azaltmada en etkili besinin ise zerdeçal olduğu yapılan araştırmalarda ortaya konuldu. Zerdeçal içerdiği iltihap önleyici maddeler sayesinde beynin daha sağlıklı çalışmasını destekliyor.

5. KİLO VERMEMDE YARDIMCI OLDU: Zerdeçal metabolizmayı hızlandırır ve yağların yakılmasına yardımcı olur. Zerdeçal yağları yakmasının yanı sıra yeni yağ oluşumunu da önlemektedir. Ayrıca zerdeçal kokusu iştahı kapatır ve fazla yeme isteğini baskılar.6. DAHA POZİTİF BİR RUH HALİNDE HİSSEDİYORUM: Araştırmalar zerdeçalın depresyona karşı inanılmaz faydaları olduğunu göstermektedir. Zerdeçallı süt içmenin beyin nörotransmitterleri olan serotonin ve dopamini artırabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır. Tüm bunlar bu içecekle kendinizi çok daha pozitif hissedebileceğinizi gösteriyor.

7. UYKUYA ÇOK DAHA RAHAT GEÇEBİLİYORUM: Sıcak bir zerdeçallı süt, triptofan adlı amino asidi üretmenizi sağlar ve bu da iyi bir uyku çekmenize yardımcı olur. Ayrıca, süt ve zerdeçal kombinasyonu uyku apnesi belirtilerinin tedavisine yardımcı olacaktır.  Zerdeçalın iltihap giderici özelliği, solunum sistemindeki iltihabı azaltarak uykuda rahatça nefes almanıza yardımcı olur.

8. KAN ŞEKERİMİN DENGELENMESİNE YARDIMCI OLUYOR: Kandaki şeker oranının düşmesi ya da çıkması ile ortaya çıkan şeker hastalığını önlemek için karabiber ve zerdeçal tüketilebilir. Bu karışım kandaki şeker ve hücreleri dengeleyerek iyileşmeye destek olur.Kaynakça:

 1. https://www.healthline.com/nutrition/golden-milk-turmeric#section11

 2. https://www.indiatoday.in/lifestyle/wellness/story/turmeric-milk-haldi-doodh-winter-health-benefits-cough-cold-immunity-joint-pain-lifest-1100628-2017-12-05

 3. https://aysetolga.com/zerdecalli-sutun-sagligimiza-faydalari-nelerdir

 4. https://www.uplifers.com/sutun-en-saglikli-sekli-zerdecalli-sut/

 5. https://www.medikalakademi.com.tr/zerdecal-nedir-faydalari-nelerdir-hangi-hastaliklara-iyi-gelir-zayiflatir-mi/#zerdecalin-depresyona-etkisi

 6. http://www.yasemin.com/saglik/haber/2781066-zerdecalin-faydalari-nelerdir-zerdecal-nasil-kullanilir

 7. https://www.mavikadin.com/zerdecal-nasil-zayiflatir-zerdecal-ile-zayiflama-tarifleri-diyetisyenden

 8. https://kadinloji.com/zerdecal-zayiflatir-mi/

 9. https://www.sabah.com.tr/saglik/2018/03/22/zerdecal-faydalari-nelerdir-ve-zerdecal-zayiflatir-mi

 10. http://sifalibitkiler.net/uyku-apnesine-ne-iyi-gelir

 11. https://brightside.me/inspiration-health/what-can-happen-to-your-body-if-you-drink-turmeric-milk-before-bedtime-779010/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.