Cilt Bakımı ve Güzellik

BİR TÜRLÜ KURTULAMADIĞINIZ KILLAR BUNUNLA YOK OLUYOR! HEMEN KULLANMAYA BAŞLAYIN!
Özellikle kadınların yaşamları boyunca en büyük sorunlarından biri bir türlü kurtulamadıkları istenmeyen tüylerdir. Günümüzde bu tüylerden kurtulmak için lazer, ağda veya epilasyon gibi etkili yöntemler kullanılıyor ama bunlardan çok daha zahmetsiz ve en az bu yöntemler kadar etkili doğal bir yöntem daha var. Şimdi hazırsanız bu çok etkili yöntemi ve nasıl kullanıldığını anlatmaya başlayalım.

KILLARDAN KURTULMANIZI SAĞLAYACAK OLAN BU YÖNTEM NEDİR?

Kılları yok eden bu yöntem aslında hayvansal bir yağ. Bu yağ çok eski çağlardan beri özellikle İranlı kadınlar tarafından kullanılan karınca yumurtası yağı. Bu yağın kullanıldığı ülkeler İran, Suriye ve Suudi Arabistan ile bazı uzak doğu ülkeleri. Bu bölgelerde karınca yumurtası yağı sıcak çöl topraklarındaki büyük karınca yuvalarından elde ediliyor. Büyük karınca yuvalarını temizleyerek yumurtalarının bulunduğu yerden çıkarılan bu yağ çok eski çağlardan beri çok küçük yaşlardan itibaren kullanılıyor.KARINCA YUMURTASI YAĞINI NASIL KULLANMALISINIZ?

Bazı aktarlarda ve eczanelerden itibarına güvenilir bir firmanın karınca yumurtası yağını aldıktan sonra kullanımı için şu aşamalara dikkat edin:

1- İlk olarak tüylerin azaltılması için kullanılacak olan bölgeden tüm kıllar temizlenmelidir. Bu amaçla ağda, epilasyon ve lazer uygulaması yapabilirsiniz.

2- Kıl alma uygulamasından sonra cildinizin tahriş olmaması için 10-15 dakika bekleyin.

3- Şimdi karınca yumurtasının yağını bir pamuk aracılığıyla bölgeye sürün ve masaj hareketleriyle cildinize yedirin. Bu aşamada acele etmeyin ve yağın cilt tarafından emilmesi için iyice masaj yapın.

Sonrasında yıkamanıza veya durulama yapmanıza gerek yoktur.KARINCA YUMURTASI YAĞINI NE SÜRE İLE UYGULAMALASINIZ?

Bu yağı cilde düzenli olarak uygulamak çok önemlidir. Bir kere sürüp sonuç beklemek yanlış olacaktır. Her ağda sonrası uygulamanız tavsiye ediliyor. Eğer yüzünüzde çıkan ısrarcı tüyleriniz varsa her gün kullanabilirsiniz. Kılları kökten almayan jilet veya tüy dökücü krem gibi uygulamalardan sonra da kullanabilirsiniz ama etkisi çok daha geç ortaya çıkacaktır. Yağı uygulamak için geceleri tercih edebilirsiniz. Koltuk altına uygulamada yağ ve ter bezlerine olumsuz bir etkisi yoktur. Yalnız dikkat edin. Bazı ciltlerde kızarıklık ve tahrişe yol açabiliyor. Bu sebeple genel olarak tavsiye edilen ayda 4-5 uygulamadan sonra cildi dinlendirmeniz ve sonra yeniden yağı kullanmaya devam etmenizdir. İlk olarak kıl köklerinde bir zayıflamaya yol açıyor ve cildinizi yumuşatıyor. Ardından kıllar ya çok az çıkmaya ve bazen hiç çıkmamaya başlıyor. 1 sene içerisinde tüylerde %80-90 oranında azalma görülüyor.AMAN DİKKAT EDİN!

Bir dönem bu yağın sahtelerinin çok fazla piyasaya çıkması sonucu yasaklandığı olmuştu. Bu ürünün olması gereken şartlarda hazırlanmadığı ve içine farklı maddeler katıldığına dair şikayetler olabiliyor. Bu sebeple tüm bakanlıklardan onay almış güvenilir bir marka tercih etmelisiniz. Bunun dışında her üründe olduğu gibi küçük bir bölgede alerji testi yapmadan kullanmayın. Ayrıca çok nadir olarak kızarıklık, kaşıntı, kabarıklık, tahriş, yanma hissi ve kıl köklerinde iltihaplanma gibi yan etkileri de bulunabilir. Hiçbir cilt ürününü cildinizin küçük bir alanında denemeden kullanmayın. Ayrıca hamile ve emziren kadınlarda, hormon tedavisi gören, cilt hastalığı olan kişilerde kullanılmadan önce doktora danışılması önerilir.

Karınca yumurtası yağı çok küçük çocuklarda ve bebeklerde bile kullanılabiliyor. Küçük yaşlarda sürülen bölgeden kıl çıkmadığı söyleniyor. Yalnız bebeğin 1,5-2 aylık olması ve mutlaka doktora danışılarak kullanılması lazım.  Sonuç olarak bu yağı her yaşta insan dış genital bölge ve yüz bölgesi dahil olmak üzere hassas bölgelerde, koltuk altı, özel bölge ve tüm vücut bölgelerinde kullanabilir.

KARINCA YUMURTASI YAĞININ DİĞER FAYDALARI NELERDİR?

Vücuttaki kılların azaltılmasının yanı sıra karınca yumurtası yağı:

1- Uygulandığı yüzeyde hücre yenilenmesini arttırmaktadır.

2- Cilde parlaklık ve yumuşaklık verir.

3- Cilt rengini bir ton açmaya yardım eder. Düzenli kullanımda koltuk altında ya da bikini bölgesinde beyazlatıcı etki oluşturur.

4- Ölü deriyi kolayca atar ve peeling etkisi oluşturmada rol oynar.

5- Ağda gibi bir sebeple ciltte oluşan lekelerin giderilmesine yardımcı olur.KAYNAKÇA:

1- https://www.sabah.com.tr/saglik/2022/07/22/karinca-yumurtasi-yagi-faydalari-nelerdir-karinca-yumurtasi-yagi-ne-ise-yarar

2- https://yemek.com/karinca-yumurtasi-yagi/

3- https://www.hurriyet.com.tr/aile/karinca-yumurtasi-yagi-nedir-nasil-yapilir-ve-neye-iyi-gelir-karinca-yumurtasi-yagi-faydalari-ve-kullanimi-41785831

4- https://www.posta.com.tr/yasam/bakim/karinca-yumurta-yagi-ne-ise-yarar-karinca-yumurtasi-yagi-nasil-kullanilir-2145976

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.