Cilt Bakımı ve Güzellik Pratik Egzersizler

DUDAK ÇEVRESİNDEKİ KIRIŞIKLARI 3 DAKİKADA YOK EDEN MASAJ
Dudak çevresinde gelişen kırışıklar cilt yapısına bağlı olarak ve sigara kullanımıyla da tetiklenerek 30 yaşların ortalarında başlayabilir. Genellikle kırklı yaşlarda daha da belirgin hale gelir. Yaşla birlikte azalan hyarulanik asit, güneşe maruz kalma, dudak mimiklerini fazla kullanma ve en önemlisi sigara içme başlıca nedenler olarak kabul ediliyor. Bu videomuzda iki önemli kasa masaj yaparak 3 dakika kadar kısa bir sürede dudak çevresindeki kırışıklıklardan kurtulacağız. Bu iki kas grubu levator nazolabial superioris kası ve orbicularis oris kasıdır. Levator nazolabial superioris kası, yüzün üst dudak ve burun bölgesinde yer alan bir kas türüdür. Orbicularis oris kası, ağız çevresinde bulunan dairesel bir kas türüdür. Hazırsanız bu iki kas grubunu hedefleyen masajımıza başlayabiliriz.
HAZIRLIK:
Masaja hazırlık olarak ellerinizi ve yüzünüzü bol su ve sabunla yıkayın. Ardından ellerinize cildinize alerji yapmayan herhangi bir yağ sürün. Önerimiz badem, jojoba veya hindistan cevizi yağı kullanmanızdır. Bunlardan hiçbirisi yoksa cildinize iyi geldiğini düşündüğünüz bir yağ veya nemlendirici de tercih edebilirsiniz. Ellerinizin her yerini parmak aralarınız dahil iyice yağlayın. Masajı yaparken ellerinizi kullanacağınız için ellerinizde bolca yağ bulunmalıdır.

BİRİNCİ MASAJ: ÜST DUDAK BÖLGESİNE MASAJ
Üst dudak bölgesi kırışıklıkların en belirdin olduğu bölgedir. Masaja bu bölgeyle başlıyoruz. Her iki elimizin işaret parmağını kullanacağız. Bir elimizin işaret parmağını dudağımızın üst kenar kısmına bastıralım. Diğer elimizin işaret parmağıyla dudağımızın üst kısmına daireler çizerek masaj yapalım. Elimizi bastırdığımız bölgeden dudağın karşı kısmına doğru daireler çizerek ilerliyoruz. Ardından yine daireler çizerek sabit duran işaret parmağına doğru geri dönüyoruz. Bu masajı 30 saniye yaptıktan sonra ellerimizi değiştirelim. Sabit duran işaret parmağını bu sefer diğer tarafa bastıralım ve diğer elimizin işaret parmağıyla masaj yapalım. Diğer tarafa da 30 saniye masaj yapmamız yeterlidir. Hadi masaja başlayalım.
İKİNCİ MASAJ: YANAKLARA MASAJ YAPARAK DUDAKLARI YUKARI KALDIRMA
Bir elinizin avuç içini bastırarak boynunuzu tutun ve cildin bu kısmını sabitleyin. Ardından diğer elinizle dudağınızın kenarına bastırarak yanağınızı yukarı doğru kaldırın. Bu masaja 30 saniye devam edin. Sonra diğer elinle boynunu tut ve cildini sabitle. 30 saniye de yüzün karşı kısmındaki yanağı yukarı doğru çekerek masaj yap. Hazırsan masaja başlayalım.
ÜÇÜNCÜ MASAJ: DUDAKLARI İKİ YANA ÇEKEREK GERME
Bu bir masajdan ziyade egzersiz olarak değerlendirilebilir ama dudak çevresindeki kırışıklıkları gidermede çok etkilidir. Her iki elimizin işaret parmaklarını ağzımızın kenarlarına bastırıyoruz. Ardından parmaklarımızın da yardımıyla ağzımızı iki yana doğru gerdiriyoruz. Bunu yaparken dudak çevremizin mümkün olduğunca çok gerildiğini hissetmeye çalışalım. Bu egzersizi 30 saniye yapmamız yeterlidir. Hazırsanız başlayalım.
DÖRDÜNCÜ MASAJ: DUDAK ÇİZGİLERİNİ SİLME MASAJI
Bu masaj için her iki elimizi de kullanıyoruz. İki elimizi burun deliklerimizin olduğu bölgeye yerleştirelim ve ardından dudaklarımıza doğru masaj yapalım. Masajı yaparken aşırı bastırmamıza gerek yok. Masajı hızlı bir şekilde yaparak bu bölgede kan akışını arttırmaya çalışıyoruz. Bu masaj özellikle sigara içenlerde oluşan dudak üstü kırışıkların giderilmesinde çok etkili oluyor. Son masajımızıda 30 saniye yapmamız yeterli. Hazırsanız başlayalım.

TEBRİKLER! Sadece 3 dakika süren ama kendinize güveninizi yenileyecek olan masaj serimizi tamamladınız. Bu masaj serisini düzenli uyguladığınızda 15 gün gibi kısa bir sürede kırışıkların silinmeye başladığını fark edeceksiniz. Pahalı cerrahi girişimlere gerek olmadığını kendi gözlerinizle göreceksiniz. Günlük rutininize bu masajları ekleyerek şimdiden iyi hissetmeye başlayın.
KAYNAKÇA:
1. https://www.rehabmypatient.com/face/levator-labii-superioris
2. https://www.cildimveben.com/makale/dudak-ustu-kirisikliklari-nasil-gecer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir