Genel Sağlık

KEMİK ERİMESİNİ DURDURAN İKİ SÜPER GIDA
Kemik erimesi veya diğer adıyla osteoporoz yaş ilerledikçe kemiklerin zayıflaması ve kolayca kırılmasına neden olan bir hastalıktır. Osteoporoz hiçbir belirti göstermeden ilerlediği için sessiz bir hastalık olarak adlandırılır.

Kemiklerin güçlü kalması için vücudumuz eski kemikleri parçalar ve yerine yeni kemik dokusu yapar. İnsan vücudu öylesine muhteşem bir makinedir ki vücuttaki bütün kemikleri 6 yıl gibi kısa bir sürede tamamen parçalayabilir ve yerine yenilerini üretebilir.

Parçalanan kemik miktarı, yeni oluşturulan kemik miktarını geçtiğinde osteoporoz yani kemik erimesi oluşur.

Kemiklerin iç yapısı bal peteğine benzer. Bu peteğin içi kalsiyum sütunlarından oluşur. Kalsiyum sütunlarının sıklığı arttıkça kemik yoğunluğu artar.

Bir kişide osteoporoz varsa, peteğin duvarlarını oluşturan kemikler küçülür ve kemikler arasındaki boşluklar büyür. Bu durum kemiği daha zayıf bir hale getirir.

Osteoporoz en çok menopoz sonrası kadınlarda görülmektedir.OSTEOPOROZU ENGELLEMEK İÇİN BİRLİKTE YENMESİ GEREKEN İKİ GIDA NEDİR?

1. SOYA ÜRÜNLERİ

Tokyo Tarım Üniversitesinden Prof. Yoshiko Ishimi bu konuda uzun yıllar çalıştıktan sonra şu sonucu buluyor. Ishimi’ye göre soya fasulyesinde bulunan izoflavon osteoporozun ilerlemesine engel olan bir maddedir. İzoflavon bağırsaktaki bakterilerle birleştiğinde ekuol adlı bir maddeyi ortaya çıkarır. Ekuol moleküler yapısı itibarıyla östrojene çok benzeten bir maddedir. Bu özelliği sayesinde ekuol osteoporoz yani kemik erimesini engeller.

Araştırmalara göre izoflavonun bağırsaklarda ekuol maddesine dönüşme oranı Asyalılarda %50, Asyalı olmayanlarda %30 oranındadır. Ancak kemik sağlığı açısından soya ürünlerinden faydalanmak için ekuol oluşumu şart değildir. Araştırmalar beden ekuol üretmese bile soya ürünlerinin osteoporozu baskıladığını göstermektedir.

Tofu, soya sütü, kavrulmuş soya fasulyesi tozu ve fermente edilmiş soya fasulyesinde soya izoflavonları bulunmaktadır.2. KİVİ

Kivi soya ürünleri ile birlikte yendiğinde izoflavonun etkisini kat be kat arttıran bir meyvedir. Profesör Ishimi menopoza gireli 5 yıl olmuş kadınlarda soya izoflavonları ile kivi birlikte yendiğinde ne olduğunu araştırdı. Araştırma sonucunda soya ürünlerini kivi ile yiyen kadınlarda kemik erimesinin çok daha az olduğu ortaya çıktı.

Kivi K vitamini yönünden zengin bir meyvedir. K vitamini almak kemik yoğunluğunu olumlu yönde etkiler.Eğer osteoporoz riski taşıyorsanız herhangi bir soya ürünü ve kiviyi birlikte yemeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Sadece iki gıdayı birlikte yemek kemiklerinizde mucizeler yaratacaktır.

Kolay uygulanan bir öneri: Soya sütü büyük marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz bir üründür. Kemik erimesi yaşıyorsanız sabah kahvaltıda soya sütü ile birlikte bir adet kivi yiyebilirsiniz. Kısa zamanda etkisini göreceksiniz.Kaynakça:

https://www.nia.nih.gov/health/osteoporosis#

https://www.youtube.com/watch?v=Cd0YT-OV97c&t=38s – The culprit behind osteoporosis – Medical frontiers

One thought on “KEMİK ERİMESİNİ DURDURAN İKİ SÜPER GIDA”

  1. This article is a goldmine of information! I appreciate how you’ve broken down the complex topic into such easily digestible chunks. It’s evident that you’re not just knowledgeable but also an excellent communicator. By the way I am a Senior Researcher at Clickmen™ – #1 Web Designing Company in USA and Canada providing Web Designing & Development as well as Search Engine Optimization (SEO) services throughout European Union, United States & Canada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.