Genel Sağlık

OTURDUĞUN YERDE TEK BİR EGZERSİZLE ŞEKERİNİ DÜŞÜR VE KİLO VER!




Günümüzde uzun saatleri hareketsiz ve oturarak geçiriyoruz. Bu durum sağlığımız açısından oldukça zararlı. Aynı zamanda kan şekeri yüksekliğinden, fazla kilolardan ve metabolizmamızın yavaş çalışmasından da şikayetçiyiz. Bu videomuzda hem hareketsizlikten kaynaklanan sağlık risklerini azaltan hem de kan dolaşımını düzenleyerek bacaklarda ve tüm vücutta muhteşem etkiler yaratan tek bir egzersizden bahsedeceğiz. Hazırsanız oturarak yapabileceğimiz soleus şınavı egzersizini incelemeye başlayalım.

SOLEUS KASI NEDİR?
Dizin altında 2 tane kemik vardır. Bunlardan bir tanesi kaval kemiği ötekisi baldır kemiğidir. Bu kemiklerin hemen arkasında iki önemli kas grubu bulunur. Biri soleus kas grubu, diğeri gastroknemius kas grubudur. Soleus kasının görevi ayakta durma, yürüme ve koşma sırasında dengeyi sağlamaktır. Gastroknemius kası koşmamızı ve hızla fırlamamızı sağlarken soleus kası ayakta dururken dengemizi korumamızı ve öne doğru eğilmemizi önlüyor. Soleus kasını çalıştırmak vücudumuza mucizevi faydalar sağlıyor. Öyle ki araştırmacılar bu kas için yeni bir organ bulmuş gibi sevindik ifadesini kullanıyorlar.

SOLEUS KASINI BU KADAR ÖZEL KILAN NEDİR?
Soleus kası “yavaş kasılma” olarak adlandırılan kaslar grubunda yer alır ve bu tür kasların kılcal damar ağı çok geniştir. Bu kasların diğer kaslardan farkı, glikojen depolamalarının çok düşük olmasıdır. Bu şu demektir; bu kaslar enerji için doğrudan kandan glukoz ve trigliseritleri kullanırlar. İşte mucizenin başladığı yer burasıdır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki bu kası çalıştırmak kandaki şekeri ve trigliserit oranlarını düşürmektedir. İşin güzel yanı ise soleus kasının kolay kolay yorulmamasıdır. Bu özelliği sayesinde hepimiz çok uzun süre yürüyebiliyoruz ve ayakta durabiliyoruz.



SOLEUS ŞINAVI NASIL YAPILIR?
Bu egzersizi yapmak çok kolaydır. Oturduğumuz yerde ayaklarımızı yere diz hizasında basıyoruz. Ardından her iki ayağımızın da topuklarını yukarı kaldırıp indiriyoruz. Topuklarımızdan parmak uçlarına doğru ayaklarımızı oynattığımız zaman soleus kasımızı çalıştırmış oluyoruz. Hareket işte bu kadar basit.



SOLEUS ŞINAVINI GÜN İÇİNDE NASIL YAPABİLİRİZ?
Bu kası çalıştırarak vücudunuza fayda sağlamak isterseniz kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir program önermek istiyoruz. Gün içinde istediğiniz bir saatte oturur vaziyetteyken 60 adet soleus şınavı yapın. Bu yaklaşık olarak 2-3 dakika sürecektir. Bunu bir set olarak düşünün. Bu setten gün boyu yaklaşık 5 kere yapmaya çalışın. Art arda değil aralıklı yapmayı tercih edebilirsiniz. Daha fazla yapmanızda da hiçbir sakınca yoktur.

SOLEUS KASINI ÇALIŞTIRMANIN SAĞLIĞA FAYDALARI:
1- KAN ŞEKERİNİ DENGELER: Soleus kası enerji için kandaki yakıtların bir karışımını yani glikoz ve kan yağlarını kullanır. Araştırmalar, Soleus şınavının kan şekerini %50’ye kadar düşürebileceğini gösteriyor. Çalışmalara göre saat başı 4 dakika Soleus egzersizi yapan bireylerin yüksek kan şekeri değerleri ciddi anlamda düşüyor. Gün içinde hareket etmeyen ve yürüyüş yapmayanlar da bu şekilde kan şekerlerini dengeleyebilirler.

2- METABOLİZMA HIZINI ARTTIRIR: Soleus büyük, anahtar bir kastır. Sadece bu egzersiz ile metabolizma hızınızı artırabilir ve kilo vermeyi kolaylaştırabilirsiniz. Soleus kası saatlerce yorulmadan çalışır. Sürekli Soleus kasılmaları sağlayarak kan şekerini düşürüp yağı yakarak metabolik hızınızı artırabilirsiniz. Araştırmalar Soleus kasını aktif tutmanın normal yağ metabolizması hızını ikiye katladığını ve kandaki trigliserit düzeylerini ciddi anlamda azalttığını gösteriyor.



3- DENGE VE KOORDİNASYONU YÜKSELTİR: Soleus kasını güçlendirmek, denge ve koordinasyonu artırır. Özellikle yaşlı bireyler için önemlidir. 65 yaş üstü bireylerin mutlaka bu egzersizi yaparak dengelerini geliştirebileceklerini bilmeleri çok önemlidir. Ayrıca bacaklardaki kan akışı hızlandığı için bacak ve ayaklardaki ödemden de kurtulabilirler.

4- VARİSLERE İYİ GELİR: Araştırmalara göre düzenli olarak Soleus şınavı egzersizi yapan bireylerin bacak toplar damarları korunuyor. Toplar damarlarda kan akımı düzenleniyor, kapakçıkların fonksiyonlarında ve varislerde iyileşme sağlanıyor.



Kaynakça:
1. https://www.iflscience.com/doing-this-small-movement-while-sat-at-your-desk-can-boost-your-metabolism-and-burn-fat-65534
2. https://www.youtube.com/watch?v=yaK6TThRMdE
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9404652/
4. https://fitisafeministissue.com/2022/10/23/is-the-soleus-pushup-the-key-to-health-catherine-has-thoughts/
5. https://fitnessdrum.com/soleus-push-ups/
6. https://www.youtube.com/watch?v=y2A3w2MqfL8
7. https://cnalifestyle.channelnewsasia.com/wellness/soleus-pushups-oxidative-metabolism-diabetes-high-blood-pressure-stroke-heart-disease-353596
8. https://www.teknobu.net/soleus-push-up-nedir/
9. https://www.dmarge.com/what-is-a-soleus-pushup
10. https://stories.uh.edu/2022-soleus-pushup/index.html
11. https://drmuhammedkeskin.com/mucize-egzersiz-soleus-push-up/
12. https://www.sifalibitkilerim.com/alternatif-tip/soleus.html
13. https://www.dailymail.co.uk/femail/health/article-11347405/How-doing-simple-exercise-soleus-push-ups-desk-improve-metabolic-health-burn-fat.html
14. https://www.tonal.com/blog/soleus-pushup/
15. https://comitemd.com/exercise-to-lower-blood-sugar-while-sitting/
16. https://nanosingaporeshop.com/blogs/fitness/soleus-push-ups
17. https://stories.uh.edu/2022-soleus-pushup/index.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.