Pratik Egzersizler

Masa başında çalışan herkesin bilmesi gereken kolay egzersizlerKendimizi ebeveynlerimizle karşılaştırdığımızda kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirdiğimizi görüyoruz. Yanlız hayatımızın gitgide daha uzun bir kısmını kapalı alanlarda geçirmek beraberinde bazı istenmeyen etkiler getiriyor. Daha az hareket ve daha uzun oturma süreleri bunların başında yer alıyor. İş yerleri, evler, arabalar ve alışveriş merkezleri; hepsi modern insanın daha az hareket etmesine neden olacak şekilde tasarlanıyor.

Halbuki evrimsel açıdan bakıldığında insan bedeni gün boyu hareket etmek için tasarlanmış. Bu nedenle rahatımızı fazla düşünerek tasarladığımız modern hayat biçimimiz sağlığımızı tehdit ediyor olabilir.

Dünya sağlık örgütünün verileri de bunu doğruluyor. Yılda 3.2 milyon insan hareketsiz yaşamın neden olduğu etkiler nedeniyle hayatını kaybediyor. Hareketsiz yaşam kalp hastalıkları, diyabet, dolaşım bozukluğu, kas ve kemik kaybına neden oluyor.

Peki masa başında çalışan biri sağlığını nasıl koruyabilir? İsterseniz ofiste yapabileceğiniz kısa ve kolay egzersizlere hep birlikte göz atalım.

1. Masaya doğru germe hareketi

Tekerleksiz bir sandalyeye oturun. Masadan 50 cm uzakta durun. Ellerinizi masaya dayayarak öne doğru uzanın. Başınız kollarınızın arasından aşağı düşebilir. Sırtınızda gerilimi hissedin. İlk uzanışta sola doğru gerinmeye çalışın. 15 saniye kadar bu pozisyonda durun. Ardından diğer tarafa doğru uzanın. Hareketi her iki yöne 2 kere yapın.2. Oturarak twist hreketi

Sandalyeye sırtınız dik ve ayaklar birbirine paralel oturun. Sağ eli sandalyenin sırtı ile oturağın birleştiği yere koyun. Nefes alın. Nefes verirken üst bedeni çevirerek diğer eli sağ dizin üstüne koyun ve sağ omuz üzerinden bakmaya çalışın. 3 saniye kadar bu pozisyonda bekleyin ve hareketi diğer yöne yapın. Hareketi her iki yöne 10 kere yapın.

3. Kol döndürme hareketi

Kolçakları olmayan bir sandalyeye dik olarak oturun. Kollarınızı yanlardan sarkıtın. Avuç içleri içeri doğru baksın. Şimdi avuç içlerinizi mümkün olduğunca dışa doğru döndürün. 2 saniye kadar bekledikten sonra kolları serbest bırakın. Hareketi 10 kere yapın.

4. Parmak ucunda durma hareketi

Sandalyenin arkasına geçin ve arkalığı üstten tutun. Ayaklarınız hafif açık vaziyette, yere sağlamca basın. Şimdi ayaklarınızın ucunda yükselin. Bu şekilde 2 saniye durup ilk pozisyona dönün. Hareketi toplam 10 kere tekrar edin.

5. Masa şınavı

Bu hareket için sandalyeye ihtiyacımız yok. Masadan 60 cm kadar uzaklaşın ve ellerinizi masanın kenarına koyarak şınav pozisyonu alın. Vücudunuz dik dursun. Dirsekleri kırarak masaya doğru eğilin ve kalkın. Hareketi toplam 5 kere tekrar edin.

6. Çömelme hareketi

Sandalyenin önünde durun. Sandalyeye oturacak gibi çömelin. Bu sırada elleri ileri doğru uzatın. Sandalyeye tam oturmadan kalkın. Hareketi toplam 7 kere tekrar edin.

7. Göğüs esnetme hareketi

Ayaklar hafif açık, dik olarak durun. Ellerinizi ensede kenetleyin. Sırtınızı hafifçe geriye atarak esneyin. Bu sırada kalça öne çıksın. 10 saniye kadar bu pozisyonu koruyun. Hareketi bir kere daha tekrar ederek egzersiz serisini bitirin.Kaynakça:

(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2996155/)
(https://draxe.com/sedentary-lifestyle/)
(https://greatist.com/move/desk-exercises-best-moves-you-can-do-at-work)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir