Ev Reçeteleri

Hormonları Dengeleyen Yedi Bitkisel YağPek çoğumuz gün içinde istediğimiz performansı gösteremiyoruz. Çünkü vücudumuzda bazı dengesizlikler mevcut.
Organlarımız ve sinir sistemimiz bu dengesizlikler yüzünden iyi çalışamaz.

Hormonlar dengenin bozulması hem erkek hem de kadınlarda ruh halini kötü yönde etkiler.

Bunun yanı sıra yorgunluk, kilo alma, üreme bozuklukları, depresyon ve uykusuzluk görülmeye başlar.

Tedavi edilmeyen hormonal dengesizlik daha ciddi sorunları da tetikleyebilir.

İsterseniz hep birlikte bazı aromatik yağların tıbbi faydalarını ve hormonları nasıl dengelediğini inceleyelim.

1. Lavanta yağı

Lavantanın kendine özgü kokusu hormon dengeleyen özelliğe sahiptir. Ayrıca lavanta adet dönemindeki kadınlarda olan gerilimi hafifletebilir.

2. Kekik yağı

Çalışmalar kekik yağının progesteron üretimini arttırdığını ortaya koyuyor. Bu hormonun azalması depresyon, kısırlık ve polikistik over sendromuna yol açıyor.

3. Fesleğen yağı

Böbreküstü bezlerinin görevi kortisol üreterek günlük stresleri gidermektir. Fesleğen yağı bedenin fiziksel ve duygusal strese verdiği doğal tepkileri iyileştirir. Araştırmacılar fesleğen yağının her gün kullanıldığında yorgunluk, uykusuzluk ve unutkanlık gibi stres kaynaklı rahatsızlıklara iyi geldiğini bulmuştur.4. Misk adaçayı yağı

Bir araştırmaya göre düzenli misk ada çayı yağı koklamak kortisol seviyesi %36 oranında düşürüyor ve tiroid hormonunu arttırıyor. Kortisol seviyesini düşüren misk adaçayı çok kuvvetli bir anti depressan etkiye sahip.

5. Limon otu yağı

Limon otu yağının sakinleştirici kokusu anksiyete, huzursuzluk ve uykusuzluğa iyi gelmektedir. Bu sakinleştirici etki daha kaliteli ve daha uzun süre uyumanızı sağlayacaktır. Limon otu yağını vücut losyonunuza katarak bu etkilerden faydalanabilirsiniz.

Ayrıca limon otu çayı içerek adet dönemi sancılarını azaltabilirsiniz.

6. Sandal ağacı yağı

Sandal ağacı yağı kadın ve erkeklerde testosteron seviyesini dengeler ve bedendeki hormonları düzenler. Ayrıca libidoyu arttıran doğal bir afrodizyaktır.

7. Mersin yağı

Türkiye’de her dört kişiden biri potansiyel tiroid hastası. Üstelik çoğumuz bunun farkında değiliz. Tiroid bezi metabolizma hızı ve vücut sıcaklığı gibi pek çok işlevden sorumludur. Mersin yağı tiroid bezini uyarır. Hormonların dengeli salgılanmasını ve yumurtalıkların düzgün çalışmasını sağlar.

– Bu yağları bir parça hindistan cevizi yağıyla karıştırıp vücudun çeşitli bölgelerine sürerek kullanabilirsiniz.

– Ayrıca 2 damla misk adaçayı yağını 2 damla lavanta yağıyla karıştırarak hormonlara iyi gelen aroterapik bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bu yağı küvetteki banyo suyuna dökmek veya doğrudan cilde uygulamak adet öncesi sendromuna iyi gelecektir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.