Ev Reçeteleri Genel Sağlık

YÜKSEK TANSİYONU DENGELEYEN 5 GIDA ve 2 KÜR
Hipertansiyon veya yüksek tansiyon, kalp hastalığına yol açan en yaygın faktörlerden biridir. Dünya genelinde 1 milyardan fazla insanın yüksek tansiyonu bulunmaktadır.

Yüksek tansiyonun başlıca sorumlularından biri de yediğimiz gıdalardır. Yiyip içtiklerimiz tansiyonumuzu çıkarabilir. Neyse ki bunun tam tersi de doğrudur. Doğru gıda seçimleriyle tansiyonu dengede tutabiliriz.

Araştırmalar meyve, sebze, kuruyemiş ve süt ürünleri gibi besinlerin tansiyonu düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu gıdaları diyetimize eklediğimizde sağlığımız için uzun vadeli bir yatırım yapmış oluruz.

Şimdi isterseniz tansiyonu düşüren bazı gıdalara ve kürlere hep birlikte göz atalım.

TANSİYON DÜŞÜREN GIDALAR

1. Yeşil yapraklı sebzeler

Tuzlu gıdalar yediğimizde vücudumuz daha fazla sıvı tutar. Böylece kan hacmimiz artar ve damarlardaki basınç yükselir. Bu durumu tansiyonun yükselmesi olarak açıklarız.

Ispanak, brokoli, lahana veya pazı gibi yapraklı yeşillikler çok iyi bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, vücuttaki sodyumun idrar yoluyla atılmasına yardımcı olur. Bu sayede damarlarındaki basınç, yani tansiyon düşer.

Potasyumun yanı sıra magnezyum ve nitrat da yeşil yapraklı sebzelerde bulunan ve tansiyonu dengeleyen minerallerdir.2. Yemiş türü meyveler

Yaban mersini, çilek ve böğürtlene zengin renklerini veren pigmentler, aynı zamanda damarlara faydalı bir madde içerir: antosiyanin. Bu madde damarların duvarlarını geniş ve esnek bir hale getiren doğal bir bileşiktir. Böylece bu meyveleri yediğimizde tansiyonumuz dengelenir ve kalp hastalıklarına karşı doğal bir koruma sağlamış oluruz.

Bu leziz meyveleri yoğurda veya kahvaltılık gevreklere karıştırarak keyifli bir şekilde yiyebiliriz.

3. Sarımsak

Sarımsak, içeriğindeki alisin maddesi sayesinde, antibiyotik ve antifungal özelliklere sahiptir. 2020’de yapılan bir araştırma özellikle kiyolik sarımsağın tansiyon, damar sertliği ve kolesterolü düşürdüğünü göstermekte.

Sarımsak yüksek tansiyona karşı son derece etkili bir çözümdür. Öyle ki, bazı çalışmalar, sarımsağın standart tansiyon düşürücü ilaçlar kadar etkili olduğunu ve ilaçların aksine çok daha az yan etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

Sarımsak aynı zamanda tuza alternatif bir tatlandırıcı olarak yemeklerde kullanılabildiği için sodyum alımınızı azaltabilir.

Sarımsak, sadece yemeklere lezzet katmakla kalmaz. Aynı zamanda nitrik oksit seviyemizi de yükseltir. Nitrik oksit, kan damarlarını genişletir. Damarlar ne kadar rahatlarsa kalbimiz kan pompalarken o kadar az yorulur. Bu da tansiyonu düşük tutmaya yardımcı olur.4. Yoğurt

2021’de yapılan bir çalışma yoğurdun hipertansiyonu dengelemede çok olumlu sonuçlar verdiğini gösterdi. Araştırmaya göre süt ürünleri, özellikle yoğurt, tansiyonu düşürme kapasitesine sahip. Çünkü süt ürünleri tansiyonu düzenlemeye yardımcı olan kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi çeşitli mikro besinler içeriyor. Bunların arasında en göze çarpanı ise yoğurt: Yoğurt faydalı mikro besinlerin yanı sıra tansiyonu dengeleyen proteinlerin salınımını hızlandıran bakteriler içeriyor.

Çalışmada yüksek tansiyonu olan kişilerde az miktarda yenen yoğurdun bile tansiyonu düşürdüğü görüldü.

Yoğurt alırken şeker ilave edilmemiş doğal yoğurt tercih edin. Yoğurdu meyveler ve kuruyemişlerle karıştırarak sağlıklı bir kahvaltı veya atıştırmalık hazırlayabilirsiniz.

5. Zeytinyağı

Zeytinyağı koruyucu antioksidan özelliklere sahip polifenoller içerdiğinden, diğer yemeklik yağlara göre daha sağlıklıdır. Polifenoller, kan damarlarını sağlıklı tutar ve damarların elastikiyetini korumasına yardımcı olur. Yemek pişirirken, tereyağı veya diğer bitkisel yağlar yerine zeytinyağı kullanarak uzun vadede tansiyonunuzu dengede tutabilir ve kalp damar sağlığınızı koruyabilirsiniz.

TANSİYON DÜŞÜREN KÜRLER

Şimdi vereceğimiz 2 kür Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun yüksek tansiyonu düşürmek için önerdiği kürlerdendir.

Kür 1: Hibiskus kürü

Kaynayan 1 bardak suya (150-200 ml)  1 tatlı kaşığı hibiskus ilave edip 5 dakika kaynatın. Ilınınca süzün. Sabah, akşam ve öğlen yemeğinden 2 saat sonra için. Uygulamayı 4 ayda bir 15 gün sürdürün. Karışımı her gün taze olarak hazırlayın. İçine tatlandırmak için limon veya bal koymanıza gerek yoktur.

Hibiskus bitkisini aktardan alırken 1 seneden fazla açıkta duran bitkileri almayın. Küflenmiş ve yapısı bozulmuş bitkileri kullanmaktan kaçının.Kür 2: Aslan pençesi kürü

Bir su bardağı (150-200 ml) kaynamış klorsuz suya bir tatlı kaşığı (6-8 gram) kurutulmuş testere dişli aslan pençesini atın. 5-6 dakika boyunca kaynatın. Ilınınca süzün. Sabah ve akşam yemeklerden 2 saat sonra bir bardak için. Bu çay içildikten sonraki 45 dakika içinde tansiyonunuzu dengeli bir hale getirir.

Bu kürleri uygulamadan önce doktorunuza bildirin. Kür uyguladığınız sürede halihazırda kullanıyor olduğunuz tansiyonu hapı varsa kullanmayı aksatmayın. Doktor kontrolünde ilaçlarınızın düzenlenmesini sağlayın.Kaynakça:

https://www.webmd.com/hypertension-high-blood-pressure/ss/slideshow-hypertension-low-bp-foods

https://www.healthline.com/nutrition/foods-high-blood-pressure#leafy-greens

https://www.ncoa.org/article/10-foods-that-help-lower-blood-pressure-naturally

https://www.sciencedaily.com/releases/2021/12/211207152554.htm

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322284#list-of-foods

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6966103/

https://www.youtube.com/watch?v=ZY9S2wCc7FY (Aslanpençesi kürü)

https://www.youtube.com/watch?v=aBgMm9jAEk4 (Hibiskus kürü)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.