Pratik Egzersizler

BACAKLARDAKİ VARİSİ TEDAVİ EDEN EGZERSİZLERBacaklarınız böyle mi görünüyor? O zaman bu videoyu kesinlikle izlemelisiniz.

Herkes bacakları pürüzsüz ve güzel görünsün ister ama varisler maalesef bu duruma engel olur.

Varis bacaklarda renkli damar görünümüyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Kadınlarda daha fazla görülen bir rahatsızlık olmasına rağmen erkeklerde de ortaya çıkabilmektedir. Varis bacakların alt kısmındaki toplar damaların genişlemesi, uzaması ve kıvrımlı bir hal almasıyla oluşur. Gebelik, obezite, duruş bozuklukları, kalıtım, uzun süre ayakta durma gibi sebepler varis oluşumunu tetikler. Variste bacaktaki rahatsız edici görünümün yanı sıra ağrı, kaşıntı, şişme, gece krampları ve bazen ciltte açık yaralarda görülebilir. Uzmanlar varis oluşumunu önleyen ve tedavi eden bazı egzersiz hareketleriyle bu sorunun üstesinden gelinebileceğinin altını çiziyorlar. İyi haber eğer bu hareketleri düzenli yaparsanız kan dolaşımınızı düzenleyip bu sorundan 2 hafta içinde kurtulabilirsiniz. Şimdi hazırsanız varisi tedavi eden bu egzersizlere hep beraber göz atalım:1- VARİSLİ BACAĞI YUKARI KALDIRIP İNDİRME: Yere sırtüstü uzanın ve varisli olmayan bacağınızı dizden bükerek tutun. Varisli bacağınızı düz bir şekilde yukarı kaldırın. Ayağınızın parmaklarını yukarı çevirin ve bacağınızı yukarıdayken öyle tutun. Bacağınızı bükülü dizinizin hizasına getirin ve bu şeklide 10-15 saniye bekleyin. Bacak kaslarınız biraz yorulacaktır ama bu normaldir. Sonra yavaşça aşağıya indirin. Egzersizi 10 kere tekrar edin.

2- BİSİKLET EGZERSİZİ: Dizleriniz bükülü vaziyette her iki bacağınızı havaya kaldırın. Ardından havada bisiklet çevirir gibi ayaklarınızla daireler çizin. Bunu 30 saniye boyunca devam ettirin. Sonra bacaklarınızı yere indirin ve biraz dinlenin. Bu egzersizi başlangıçta 1 dakika boyunca yapın. Aslında ideal süre 2 dakikadır. 30 saniye bisiklet çevirdikten sonra 15 saniye kadar dinlenmeyi ihmal etmeyin.3- PARMAK UÇLARINDA ÜZERİNDE YÜKSELME EGZERSİZİ:  Bacaklarınızı omuz hizasında açarak ayakta durun. Bu egzersizde dengeyi sağlamakta problem yaşıyorsanız bir sandalyenin arkasına tutunabilirsiniz. Yavaşça ayak parmak uçlarınızın üzerinde yükselin. 2-3 saniye bekledikten sonra topuklarınızı aşağıya indirin. Bu şekilde baldır kaslarını çalıştırarak buradaki kan akışını hızlandırıyorsunuz. Başlangıçta 10 kere yapın ama alıştıktan sonra 20 kere tekrar edin.

4- SQUAT EGZERSİZİ: Squat egzersizini yapmak için bacaklarınızı omuz hizasında açın ve yere topuklarınızı tam basın. Dizlerinizi bükerek aşağıya doğru çömelin. Kalçanızı arkaya doğru çıkarın ve tüm hareketi yavaşça yapın. Eğer denge sorunu yaşarsanız sandalyeden yardım alabilirsiniz. Sanki sandalyeye doğru çömeliyormuş gibi yapın ve eğer dengenizi kaybederseniz sandalyeye oturabilirsiniz. Hareketi yavaş yaparsanız denge problemi yaşamazsınız. Dizlerinizde ve bacaklarınızda ağrı oluşmaması için çömelirken kendinizi zorlamamaya dikkat edin. İlk hafta 10 kere yapın ama daha sonra bu sayıyı 20’ye çıkarmaya çalışın.5- BACAKLARI DUVARA YASLAMA EGZERSİZİ: Son egzersizimiz hem dinlendirici hem de bacaklarda biriken kanın geriye çekilmesi açısından çok etkili. Yere sırt üstü uzanın ve her iki bacağınızı da duvara düz bir şekilde yaslayın. Kalçanızı duvara mümkün olduğunca yaklaştırmaya çalışın. Bacaklarınız dik bir konumda durmalıdır. Eğer zorlanırsanız dizlerinizden hafifçe bükülü de tutabilirsiniz. Daha rahat etmek için boynunuzun veya popunuzun altına yastık koyabilirsiniz. Bu şekilde 2 dakika dinlenin.

Bu 5 egzersizi düzenli olarak 2 hafta boyunca yaparsanız bacak damarlarınızdaki iyileşmeyi göreceksiniz. Tam sonuç alabilmek için durumunuzun ciddiyetine göre daha uzun süre devam etmeniz gerekebilir. Bu arada bu egzersizlere ek olarak her gün yarım saat düzenli yürüyüş yapmanız, denizde 5 dakika boyunca bacaklarınızı oynatarak yüzmeniz veya bisiklete binmenizi tavsiye ederiz.Kaynakça:

  1. https://www.formsante.com.tr/egzersiz-yapin-varisten-kurtulun/

  2. https://www.milliyet.com.tr/pembenar/varisi-onleyen-a-harfi-egzersizi-2340807

  3. https://www.usaveinclinics.com/blog/best-exercises-spider-veins-varicose-veins/

  4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/321703#what-are-varicose-veins

  5. https://www.youtube.com/watch?v=G_AzQnDFaBU

  6. https://www.centerforvein.com/blog/exercises-safest-varicose-veins

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.