Pratik Egzersizler

BEYNİ ÇALIŞTIRAN ve ZİHNİ GÜÇLENDİREN EL EGZERSİZLERİ
Beynin daha iyi çalışması için elleriniz ve parmaklarınızla egzersiz yapmanız yeterli desem kulağa şaşırtıcı geliyor değil mi? Birazdan paylaşacağım bu parmak ve el koordinasyon egzersizleri beynin elastikiyetini geliştiriyor. Adı geçmişken hemen beyin elastikliği nedir onu da öğrenelim. Beyin elasitikyeti veya zihinsel esneklik farklı durumları farklı şekillerde değerlendirebilme ve yan ya da alışılmadık durumlarla başa çıkabilme becerisidir. Kısacası bu özelliği geliştirirseniz beyninizi çok daha etkili bir biçimde kullanabilirsiniz. Bu egzersizler bu süper etkisinin yanı sıra:
– dikkatinizi daha uzun süre tutabilmenizi
– el beyin koordinasyonunuzu geliştirmenizi
– parmak uçlarından beyne gönderilen sinyallerle beyninizi geliştirmenizi
– sakinlik vererek rahatlamanızı sağlayacaktır.Bu egzersizler Japon araştırmacı “Parmakla Kendinize Masaj Yapın” kitabının yazarı Yoshiro Tsutsumi tarafından geliştirilmiş. Aynı zamanda Peking Union Tıp Üniversitesi hastanesinde de hastalara uygulanıyor. Beynini geliştirmek isteyen herkes bu egzersizleri her gün yapmalı ama özellikle çocuklar ve 65 yaş üstü yetişkinlerin yapmaları çok çok önemli. Her gün tekrar ederek zihin, dikkat, koordinasyon ve hafızalarını geliştirebilirler. Hazırsanız egzersizlerimize başlayalım:

BİRİNCİ EGZERSİZ: İlk egzersizimiz ısınma olarak görülebilir. Avuçlarımızı birleştirelim ve bir elimizi yukarı kaydıralım. Yukarıdaki elimizle diğer elimizin parmak uçlarını tutalım. El değiştirerek hareketi 20 kere tekrar edeceğiz. Hadi başlayalım.İKİNCİ EGZERSİZ: İkinci egzersizi de ısınma olarak yapıyoruz. Bu ısınma egzersizleri bizi diğer biraz daha karmaşık el çalışmalarına hazırlıyor. Bu egzersizde yine avuçlarımızı birleştirelim. Ardından parmak uçlarımızı birbirine bastırırken avuçlarımızı uzaklaştıralım. Tekrar avuçlarımızı birleştirip uzaklaştırarak egzersize devam edeceğiz. 20 tekrar yapacağız. Hazırsanız başlayalım.

ÜÇÜNCÜ EGZERSİZ: İlk aşamada her iki elimizin parmak uçlarını birleştirelim. Ardından sol elimizin parmak uçlarını sağ elimizin avuç içine ve sonrasında sağ elimizin parmak uçlarını sol elimizin avuç içine değdirelim. Hareketi sırayla 20 tekrar olarak yapacağız. Hazırsanız başlayalım.

DÖRDÜNCÜ EGZERSİZ: Bu egzersizimizde ellerimizin işaret ve baş parmaklarını birbirine zıt şekilde değdireceğiz. Sol elimizin işaret parmağı sağ elimizin baş parmağına temas ederken sağ elimizin işaret parmağı sol elimizin baş parmağına değecek. Elleri çevirerek hareketi kesintisiz yapacağız. İlk başta acele etmeyin ve ardından biraz hızlanarak egzersize 20 tekrar olarak devam edin. Hazırsanız başlayalım.BEŞİNCİ EGZERSİZ: Bu egzersizimizde her iki elimizin baş parmağı ile sırasıyla tüm parmaklarımıza temas edeceğiz. Küçük parmaktan başlayarak işaret parmağına doğru ilerliyoruz. Ardından işaret parmağından küçük parmağımıza doğru dokunmaya devam ediyoruz. Tüm parmaklara 2 set olarak dokunacağız. Hazırsanız başlayalım.

ALTINCI EGZERSİZ: Bu egzersizimizde ellerimizi avuç içlerimiz birbirine kavuşacak şekilde birleştiriyoruz. Ardından tek tek ellerimizin tüm parmaklarını açıp kapatıyoruz. Sağ el ve sol el sırasıyla parmaklarımızı açıp kapatarak hareketi 20 tekrar yapacağız. Hazırsanız başlayalım.

YEDİNCİ EGZERSİZ: Bu egzersizimizde ellerimizi avuç içlerimiz aşağı bakacak şekilde tutuyoruz. Ardından tek tek ellerimizi yumruk yapıp bırakıyoruz. Sağ ve sol elimizi sırasıyla yumruk yapıp bırakacağız. Hareketi 15 tekrar yapmamız yeterli. Hazırsanız başlayalım.SEKİZİNCİ EGZERSİZ: Bu egzersizimizde bir elimizle 1 işareti yaparken diğer elimizle 2 sayısını göstereceğiz. Bunu aynı anda yapacağız. Sonra diğer elimizle tam aksini yapacağız. Konsantrasyon isteyen bir egzersiz ve ilk başta biraz ağır başlamanız iyi olacaktır. 10 tekrar yapmamız yeterlidir. Hazırsanız başlayalım.

TEBRİKLER! Tüm egzersizlerimizi yaptınız. Hangilerini kolaylıkla ve hangilerini zorlanarak yaptığınızı yorumlar bölümünde lütfen bizimle paylaşın. Beyin elastikiyetini geliştirmek ve hafızayı güçlendirmek için bu egzersizleri her gün tekrar etmenizi tavsiye ederiz. Gittikçe daha kolay yapabildiğinizi göreceksiniz.KAYNAKÇA:
1- https://www.erinmillshealth.com/clinic-resources/blog/brain-exercises-from-peking/
2- https://www.youtube.com/watch?v=pCpiteBel8E (9 Brain Exercises to Strengthen Your Mind)
3- https://bashny.net/t/en/343659

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir