Faydalar ve Zararlar

Sarımsağın faydalarıSarımsak, bin yıllardır gıda olarak tüketilmesinin yanı sıra tıbbi kullanımları da olan bir bitkidir. Antik Mısır’da ilaç olarak kullanıldığı bilinen sarımsak günümüzde de iyileştirici özellikleriyle öne çıkmaktadır.

Sarımsağa kendine özgü kokusunu veren alisin maddesi şifa veren özelliğe sahiptir.

Ayrıca sarımsak, barındırdığı B6 ve C vitaminlerinin yanı sıra, demir, kalsiyum, bakır ve manganez gibi birçok değerli mineraller içerir.

İsterseniz sarımsağın faydalarına hep beraber göz atalım.

1. Tansiyonu düşürür

Sarımsağın belki de en çok bilinen özelliği tansiyonu düşürmesidir. Tansiyonu düşürme özelliğiyle sarımsak, kalp krizi ve felç gibi yüksek tansiyona bağlı hastalıkları önler. Bilimsel çalışmalar sarımsağın bazı tansiyon ilaçlarıyla aynı seviyede etkili olduğunu göstermektedir.

2. Soğuk algınlığını giderir

Sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirir. Günlük ortalama bir diş sarımsak yediğinizde soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklara yakalanma oranı %63 oranında azalmaktadır. Bilimsel araştırmalar da sarımsak tüketen kişilerin tüketmeyenlere göre soğuk algınlığını daha çabuk atlattığını ortaya koymuştur.

3. Kolesterol ve kalp sağlığına iyi gelir

Sarımsağın LDL kolesterolu düşürdüğü bilinmektedir. Bu nedenle düzenli olarak sarımsak tüketildiğinde kolesterolden kaynaklanan kalp hastalıklarına yakalanma riski azalır.

Sarımsak özellikle yüksek kolesterolü olan kişilerde işe yaramaktadır. LDL kolesterolü düşüren sarımsağın HDL kolesterol ve trigliserit üzerinde etkili olmadığı görülmektedir.4. Kansere karşı koruma sağlar

Sarımsak ve soğan, içerdiği sülfür bileşenleri sayesinde kanser oluşumunun ilk safhalarında etkilidir. Anti bakteriyel özellikleriyle sarımsak, kanser yapan maddelere oluşma safhasında müdahale eder.

Araştırmalar düzenli sarımsak tüketimi ile düşük kanser riski arasında bir bağ olduğunu net biçimde ortaya koymaktadır. Düzenli olarak çiğ veya az pişmiş sarımsak tüketildiğinde kolon ve mide kanseri başta olmak üzere pankreas ve göğüs kanserine yakalanma riski önemli oranda azalmaktadır.

5. Cilde iyi gelir

Antioksidan ve anti bakteriyel etkisi ile sarımsak, gıda olarak tüketildiğinde cildinize iyi gelir. Ayrıca harici kullanımıyla akne, sivilce ve cilt lekelerini tedavi eder.

Çiğ sarımsağı keserek suyunun çıkmasını sağlayın. Islak kısmı ciltteki sorunlu bölgeye sürerek beş dakika bekleyin. Ardından soğuk su ile yıkayın. Bir gün sonra kızarıklık ve kabarıklıkta azalma gözlemleyeceksiniz. Bu yöntem ayrıca akne izlerini gidermede de faydalıdır.

6. Saçların dökülmesini önler

Sarımsak saçlarınızın dökülmesini azaltır, yeni saç foliküllerinin oluşumunu arttırır ve saç köklerini güçlendirir.
Sarımsakta bulunan allisin maddesi saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak saçlardaki dökülmeyi azaltır ve saçın gelişmesine yardımcı olur.

Saç dökülmesini azaltmak için birkaç diş sarımsağı bir hafta boyunca zeytinyağında bekletin. Bu yağı kafa derinize masaj yaparak yedirin ve başınıza bir havlu sararak gece boyunca saçınızda bekletin. Sabah kalkınca saçınızı yıkayın. Bu yağı haftada bir kafa derinize uyguladığınızda saç dökülmesinin azaldığını göreceksiniz.

Eğer koku nedeniyle saçınızda sarımsak kullanmaktan kaçınıyorsanız bu karışıma bir kaç damla argan yağı ekleyebilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.