Faydalar ve Zararlar

Nohutun sağlığa faydalarıNohut insanoğlunun yemek haline getirdiği en eski baklagillerden biri ve günümüzde hala tüm kıtalardaki halkların sofralarında bulunuyor. Nohut 7500 yıldan fazla bir süredir geleneksel mutfakların bir parçası.

Peki nohutu bu kadar popüler yapan nedir?

Nohut protein, B6 vitamini, C vitamini, demir, folat, manganez ve magnezyum içerir. Protein kas oluşumu için gerekliyken magnezyum, manganez ve kalsiyum kemikleri güçlendirir. C vitamini beden dokularının gelişimi ve tamiri açısından önemlidir. Demir ve folat ise hamilelik sürecindeki bedene faydalarıyla bilinir.

İsterseniz nohutun faydalarına hep birlikte göz atalım.

1. Kan şekerini düzenler

Nohutun glisemik endeksi düşüktür. Ayrıca sindirime iyi gelir. İçerdiği çözülebilir lifler ve dengeli besin profiliyle nohut kan şeker seviyesini düzenler. Bu şekilde bedenin insülin ve kan şekerini dengeleyen nohut şeker hastalığının oluşmasını önler ve şeker hastalığının kontrol altına alınmasını sağlar.

2. Kilo verdirir

Besin maddelerinin yoğunluğu yüksek lif miktarıyla birleştiğinde nohutu çok diyetik bir gıda haline getirir. Lifler doygunluk vererek uzun süreler acıkmamanızı sağlar. Güçlü besin maddeleri ve mineraller bedeni enerjik ve aktif tutar. Böylece öğünler arasında yorgunluk hissetmezsiniz. Bir bardak pişmiş nohut 270 kalori içermesine rağmen doygunluk verdiği için toplamda çok daha az yemenize ve kilo vermenize neden olacaktır.3. Kemikleri sağlamlaştırır

Nohuttaki konsantre mineraller kemik gelişimi için idealdir. Demir, fosfor, magnezyum, bakır ve çinko içeren nohut mineral ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bu minerallerin büyük kısmı kemik yoğunluğunu arttırmak ve kemik erimesi gibi yaşlanmayla oluşan kemik hastalıklarına yakalanmamak için gereklidir.

4. Hamileler için faydalıdır

Folat son derece önemli bir B vitamini türüdür. Kadınlar üzerindeki potansiyel faydaları nedeniyle iyi bilinir. Hamilelerde vücuttaki folat seviyesi düşük olduğunda nöral tüp defekti ve benzeri doğum kusurları görülebilir. Bu nedenle hamilelik sırasında diyetinize folat zengini nohutu eklemek bebeğinize sağlık kazandırmanın lezzetli bir yoludur.

5. Kalp sağlığına iyi gelir

Nohut iki özelliği nedeniyle kalp sağlığına iyi gelen bir gıdadır. İlk olarak, içerdiği çözülebilir liflerle bedendeki kötü kolesterolü azaltır. Böylece damar tıkanıklığı, kalp krizi ve felç gibi risklerin de azalmasını sağlar.

Diğer yandan nohutta sadece omega 3 yağ asitleri bulunmaktadır. Omega 3 yağ asitleri bedenin ihtiyaç duyduğu çoklu doymamış yağlardandır. Bu özelliğiyle nohut kalbi daha fazla korur ve bedendeki iltihap oluşumunu azaltır.Kaynakça:

(https://draxe.com/chickpeas-nutrition/)
(http://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-chick-peas-for-skin-hair-and-health/)
(https://www.organicfacts.net/health-benefits/other/chickpeas.html)
(http://healthyeating.sfgate.com/chickpeas-good-weight-loss-3268.html)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.